Den osmistý třicátý pátý, 7. června 2024

„Svou ledničku jsem si zamilovala!“ píše jedna moje známá. „Funguje jako indikátor toho, že zase zapnuli elektřinu. Začne hučet. Dřív jsem ten zvuk nesnášela, ale teď z něho mám radost a hned k ledničce běžím zkontrolovat, jaké potraviny se ještě nestihly zkazit. Ale lednička se snaží, zkrátka čeká na elektřinu, aby mohla zase začít fungovat!“

V Kyjevě, stejně jako v celé Ukrajině, platí pro odběr elektřiny už čtrnáct dní úsporný režim. Rusům se podařilo vyřadit z provozu několik našich elektráren, ale jestliže dřív, aspoň pro Kyjevany, byla tato skutečnost spíš televizním příběhem nebo jedním z témat pro vystoupení úředníků nebo expertů. Dnes, když sedí v náhlé tmě, si bezděčně myslí: „Zatracení Rusové. Stihli toho vybombardovat opravdu hodně.“ Nebo si to spíš mysleli v prvních dnech výpadků, ale pak si koupili další miniakumulátory, dojedli všechny netrvanlivé potraviny, zásobili se svíčkami a zařekli se, že budou bedlivěji sledovat spotřebu energie svých počítačů a telefonů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.