V zásobníku pohonných hmot ve městě Feodosija na pobřeží Ruskem anektovaného poloostrova Krym vypukl požár. Byl vyhlášen stav mimořádné situace technického rázu. K útoku se přihlásila ukrajinská armáda. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že nad Krymem protivzdušná obrana zneškodnila 12 ukrajinských dronů. Tyto informace uvedly v pondělí ráno Moskvou dosazené úřady. 

„Požár ropného skladu ve Feodosiji. Ministerstvo pro mimořádné situace situaci vyhodnocuje. Nejsou žádné oběti na životech,“ uvedl poradce šéfa ruské správy poloostrova Oleg Krjučkov s odvoláním na Ruskem dosazeného starostu Feodosije Igora Tkačenka. Krjučkov neuvedl, co požár způsobilo.

Obyvatelé města podle telegramového kanálu Baza uvedli, že okolo půl páté ráno místního času se z areálu ozvaly hlasité výbuchy a krátce poté v něm začalo hořet. Vzňalo se několik cisteren s palivem, píše Baza. Úřady zavřely několik ulic ve Feodosiji.

Ukrajinská armáda informovala, že „zasáhla další důležitý objekt ruských útočníků“. Uvedla, že terminál ve Feodosiji je největší na Krymu z hlediska objemu přeloženého paliva, které využívají také ruská invazní vojska. Na útoku se podílely ukrajinské raketové síly ve spolupráci s dalšími složkami ukrajinské armády.

Ruský specialista na dronový průzkum Dmitrij Lysakovskij před svou smrtí tvrdě kritizoval velitele

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krym v roce 2014. V únoru 2022 zahájilo na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou napadená země zčásti odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové – zejména na východě a jihu Ukrajiny – obsadili a okupují ho. Na východě země nyní pomalu a za cenu vysokých ztrát postupují. Ukrajinci od začátku invaze útočí na Krym poměrně často.

Ukrajinská armáda v posledních měsících podniká dronové útoky s cílem ničit ruskou vojenskou infrastrukturu a zařízení ropného průmyslu. Poškozena byla řada ruských rafinerií a skladišť paliv. Ministerstvo obrany v Moskvě v pondělí uvedlo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila celkem 21 ukrajinských dronů. Konkrétně se to stalo nad Krymem, Kurskou oblastí, Belgorodskou, Brjanskou a Voroněžskou oblastí.

Také Rusko pravidelně útočí na energetické objekty na Ukrajině.

Nizozemsko investuje do vývoje dronů s Ukrajinou

Nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans při nedělní nečekané návštěvě Kyjeva uvedl, že jeho země investuje 400 milionů eur (deset miliard korun) do vývoje pokročilých bezpilotních letounů společně s Ukrajinou a že Ruskem napadené zemi dodá v nadcházejících měsících další letouny F-16. Informovala o tom agentura Reuters.

Plán společného vývoje dronů má podle ministra propojit ukrajinské inovace a nizozemské znalosti s cílem zlepšit technologie používané na bojišti.

Ruské úspěchy na východě Ukrajiny jsou dočasné. Dlouho nevydrží, říkají analytici

„Zaměříme se na různé typy bezpilotních letounů, tedy jak na pozorovací bezpilotní letouny, tedy obranné drony, ale také na útočné bezpilotní letouny, protože vidíme, že Ukrajina tyto útočnější bezpilotní letouny potřebuje,“ řekl Brekelmans.

Přibližně polovina investic má být vynaložena v Nizozemsku, zatímco zbytek bude rozdělen mezi Ukrajinu a další země. Pokud budou vyvinuté drony úspěšné, budou podle ministra obrany k dispozici další finanční prostředky na rozšíření výroby.

Nizozemsko od začátku invaze přislíbilo Ukrajině vojenskou podporu ve výši deseti miliard eur (253 miliard korun), z nichž dosud utratilo zhruba čtyři miliardy (101 miliard korun), uvedl Reuters.

Po návštěvě Charkova, který trpí pravidelnými údery ruských klouzavých bomb, Brekelmans řekl, že útoky na vojenské cíle v Rusku jsou jediným způsobem, jak město poblíž ruských hranic bránit. Ukrajina žádá své partnery, aby jí povolili používat své zbraně k úderům na cíle hluboko v Rusku a poskytli jí více prostředků protivzdušné obrany.

Nizozemsko přislíbilo dodat Ukrajině 24 svých stíhaček F-16. První tyto letouny již podle ministra působí v ukrajinském vzdušném prostoru, zatímco další budou dodány „v nadcházejících měsících a možná začátkem příštího roku“.

Nizozemsko dříve oznámilo také plán na zkompletování systému protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu, na němž by se dodávkami jednotlivých dílů podílelo vícero zemí. Brekelmans nicméně připustil, že jsou potíže se sháněním některých součástek. Ukrajina podle něj nyní používá jeden radar pro systém Patriot dodaný Nizozemskem, přičemž „tři odpalovací zařízení budou dodána velmi brzy“.

Ruský specialista na dronový průzkum Dmitrij Lysakovskij před svou smrtí tvrdě kritizoval velitele

Ruské úspěchy na východě Ukrajiny jsou dočasné. Dlouho nevydrží, říkají analytici

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist