Před svítáním znějí nebem výbuchy způsobené ukrajinskou protivzdušnou obranou, která odráží ruský útok na Starokosťantyniv – malé město na západě Ukrajiny, kde se nachází důležitá letecká základna, která je častým terčem úderů Moskvy, píše agentura Reuters.

Několik hodin po útoku vykazují uklizené ulice Starokosťantynivu opět zdání normality. Útok z 27. června však zřetelně upozornil na problémy, kterým Kyjev čelí při obnově vyčerpaného letectva a nasazení prvních stíhaček F-16 – strojů americké konstrukce, které je Rusko odhodláno zneškodnit.

Očekává se, že první letouny dorazí tento měsíc, a Ukrajina doufá, že posílí armádu bránící se ruskému náporu na frontě. Moskva zde používá ničivé klouzavé bomby, proti nimž by letouny F-16 mohly být potenciálně účinnou zbraní.

Oficiální představitelé neprozradili, kde budou letouny F-16 umístěny. Moskva však po útoku na Starokosťantyniv z minulého týdne uvedla, že provedla údery na letiště, kde by podle ní mohly být stíhačky nasazeny.

Letecká základna byla od prvních dnů ruské invaze v únoru 2022 častým terčem útoků, a to i bezpilotními letouny a hypersonickými raketami.

Obyvatelé tohoto historického vojenského města v ukrajinské Chmelnycké oblasti s přibližně 30 tisíci obyvateli, přezdívaného Starkon, se naučili žít v neustálém nebezpečí.

„Žít tady je zkrátka ‚zábava‘,“ řekl k nedávném útoku s úsměvem zástupce místní správy a kulturní expert Vasyl Muljar.

Podle mluvčího ukrajinského letectva ruské údery představují „určité obtíže“, které ale neohrozí dodání letounů F-16 ani jejich nasazení v boji.

Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že zničilo pět ukrajinských stíhaček Su-27 na letišti v Myrhorodu v Poltavské oblasti. Ukrajina tvrdí, že toto tvrzení je přehnané.

Vojenští analytici tvrdí, že Rusové se pravděpodobně zaměřili na infrastrukturu leteckých základen včetně vzletových a přistávacích drah a skladovacích prostor, aby ztížili nasazení letounů F-16. A až přiletí, stanou se terčem útoků i samotné stíhačky.

Ukrajinská armáda, která má nedostatek munice pro protivzdušnou obranu, bude také pravděpodobně nucena přemisťovat drahocenná letadla po různých letištích, řekl Justin Bronk z britského institutu RUSI.

„Jakákoliv pozemní protivzdušná obrana může být přesycena, pokud si Rusové dají záležet a vypálí dostatek raket na jeden cíl,“ řekl.

Po útoku z minulého čtvrtka guvernér Serhij Ťurin uvedl, že protivzdušná obrana zničila devět cílů nad Chmelnyckou oblastí. Krátce předtím letectvo varovalo obyvatele, že na Starokosťantyniv míří bezpilotní letouny.

Místní obyvatelé se snaží neprozradit nic, co by mohlo být považováno za citlivé vojenské informace. Uvádějí, že žijí pod hrozbou zásahu a za častého hukotu ukrajinských vojenských letadel.

Iryna Sapčuková, šéfredaktorka místních novin Naše město, uvedla, že dům jejích rodičů při předchozím náletu utrpěl zásah. Poškozena byla střecha a kůlna. „Úlomky rakety našli v třešni u okna,“ dodala.

Stejně jako v mnoha jiných městech na Ukrajině i v Starokosťantynivu chtějí lidé projevit odhodlání tváří v tvář nebezpečí a nepříjemnostem spojeným s častými výpadky proudu způsobenými ruskými útoky na energetickou soustavu.

Práce na silnicích pokračují, zatímco nad hlavami přelétávají stíhačky. Rodiny a skupinky teenagerů relaxují na místní pláži.

Sapčuková uvádí, že když cestuje po Ukrajině, je pro ni těžké být bez hluku letadel. „Je na mě příliš velké ticho,“ žertuje. Hluk se pro ni stal uklidňující známkou toho, že ukrajinští piloti proti přesile stále bojují.

Místní činitel Muljar poukázal na historii města, které bylo v 16. století obrannou baštou a o stovky let později, po první světové válce, také klíčovým centrem bojovníků za nezávislost vznikající Ukrajinské lidové republiky.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist