Rusko jen v uplynulém týdnu svrhlo na Ukrajinu více než 800 řízených leteckých bomb, napsal na platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Opět vyzval západní spojence, aby dodali jeho zemi dalekonosné zbraně, s jejichž pomocí by Ukrajinci mohli zničit základny, ze kterých startují ruské bombardéry.

Ukrajina potřebuje nutné síly a prostředky ke zničení nosičů těchto bomb, zejména ruských bojových letadel tam, kde se nacházejí. Tento krok je nezbytný,“ napsal Zelenskyj. Dodal, že zapotřebí jsou jasná rozhodnutí, která pomohou ochránit lidi.

Zelenského výzvy následovaly po ruském útoku na město Vilňansk na jihovýchodě Ukrajiny, kde podle úřadů o život přišlo sedm lidí a čtyři desítky dalších byly zraněny. Mezi oběťmi jsou tři děti, dalších devět utrpělo zranění, uvedl šéf Záporožské oblasti, kde byl na neděli vyhlášen smutek. Vilňansk leží asi 30 kilometrů od Záporoží, správního střediska regionu. Server RBK-Ukrajina v souvislosti se Zelenského apelem připomněl i ruské útoky na Oděsu a Dnipro.

Ukrajinské úřady informovaly také o útoku řízenou bombou na centrum druhého největšího města Charkova, při němž zemřel jeden člověk a osm utrpělo zranění, včetně osmiměsíčního dítěte. Na místě hořelo několik budov i auta.

Je to naprosto bizarní. Analytik se opřel do kroku Západu, Ukrajinu přichází draho

Trosky jedné rakety také zasáhly vícepodlažní obytnou budovu na severním předměstí Kyjeva. Poškozeno bylo několik balkonů, z nichž nejméně jeden začal hořet. Podle místních úřadů nikdo neutrpěl zranění, několik žen se ale kvůli akutnímu stresu dostalo do péče zdravotníků.

Šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov minulý týden uvedl, že nepřítel využívá Charkov jako testovací střelnici pro své staré bomby, které opatřuje křídly a modulem se satelitní navigací. Zastaralou leteckou munici tak přemění v relativně přesnou zbraň s doletem několika desítek kilometrů, takže ji letouny mohou vypustit mimo dosah ukrajinské protivzdušné obrany. Tato úprava vyjde Rusy přibližně na 100 tisíc dolarů (asi 2,3 milionu Kč), zatímco střely s plochou dráhou letu Kalibr stojí kolem deseti milionů dolarů (230 milionů Kč) za kus. Raketa systému S-400 přijde asi na dva miliony dolarů a raketa ze systému S-300 zhruba na půl milionu dolarů.

Stoupenci Ukrajiny nejednou kritizovali její partnery na Západě a zejména Spojené státy, že se zdráhají poskytnout Ukrajině zbraně schopné zasáhnout vojenské cíle hlouběji na ruském území, stejně jako zákazy používat už dodané zbraně k takovým útokům proti Rusku, poznamenal server BBC News. Dodal, že Zelenskyj se zdržel přímé kritiky západních vlád, nicméně zdůraznil naléhavou potřebu zbraní schopných ničit nosiče leteckých bomb.

„Údery na velké vzdálenosti a moderní protivzdušná obrana jsou základem pro zastavení každodenního ruského teroru. Děkujeme všem partnerům, kteří to chápou,“ napsal ukrajinský prezident.

Západní partneři, hlavně z Evropy, už dodali Ukrajině množství poměrně dalekonosných zbraní, jako jsou britsko-francouzské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow/Scalp či ATACMS ze Spojených států, ale také americké rakety Patriot určené k protivzdušné obraně. Tyto dodávky ale provázejí určitá omezení, pokud jde o možnost nasazení za hranicemi Ukrajiny. Navíc začátkem letošního roku se dodávky zbraní od největšího dodavatele, kterým jsou Spojené státy, kvůli sporům mezi Bílým domem a Kongresem o zákon o financování národní bezpečnosti skoro na čtyři měsíce přerušil.

Ukrajina spojuje smrt svých občanů a ruské územní zisky s výpadky dodávek munice a raket pro protivzdušnou obranu. Zelenskyj nepřestává apelovat, že další podpora je nezbytná pro vítězství ve válce, poznamenala BBC.

Je to naprosto bizarní. Analytik se opřel do kroku Západu, Ukrajinu přichází draho

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist