V ruském Dagestánu, regionu na březích Kaspického moře, pokračuje pátrání po možných komplicích pachatelů nedělních útoků, které si vyžádaly životy nejméně 15 policistů a několika civilistů. Podle státní agentury TASS to uvedl ruský Národní protiteroristický výbor (NAK). Příslušníci bezpečnostních složek zabili celkem pět ozbrojených útočníků, z toho dva v Derbentu a tři v místní metropoli Machačkale. Cíli útoků byly dva kostely, dvě synagogy a policejní stanoviště.

Šéf Dagestánu Sergej Melikov v prohlášení na svém telegramovém profilu informoval o až šesti zabitých útočnících; není jasné, jaký údaj je přesný.

K zodpovědnosti za činy se zatím nikdo nepřihlásil. Server Kommersant už v neděli večer informoval, že se do nich zapojili dva synové a synovec šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, které bezpečnostní složky "zlikvidovaly". Podle TASS policisté Omarova zadrželi a na policejní stanici podal svědectví. Regionální kancelář vládní strany Jednotné Rusko poté v noci oznámila, že Omarov byl ze strany vyloučen.

Ukončení "aktivní fáze" protiteroristické operace ohlásily úřady už v neděli večer, šéf Dagestánu Melikov nicméně v pondělí brzy ráno uvedl, že na místě stále působí experti na výbušniny, žádné exploze však hlášené nebyly, a pokračuje pátrání po možných komplicích útočníků. V Dagestánu bude podle Melikova ode dneška do středy platit třídenní smutek.

"Pátrací a vyšetřovací činnost bude pokračovat, dokud nebudou identifikováni všichni členové těchto spících buněk, kteří byli dobře připraveni," uvedl Melikov a naznačil, že pachatelé obdrželi jistou pomoc i ze zahraničí.

Zprávy o útocích přišly v neděli v podvečer nejprve z Derbentu, kde neznámí lidé začali střílet na synagogu a pravoslavný kostel. Krátce poté média informovala také o útoku v Machačkale, jež se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, který začal začal střelbou na stanoviště dopravní policie a pokračoval střetem s bezpečnostními složkami v jedné z místních ulic a útokem na místní kostel a synagogu.

Úřady kromě toho informovaly o střelbě neznámých lidí na policejní auto v obci Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Mezi oběťmi podle úřadů nejsou jen policisté, ale i neupřesněný počet civilistů; média informovala o zabitém knězi při útoku na derbentský kostel a mrtvém strážci kostela v Machačkale. Rodiny obětí podle Melikova obdrží od úřadů finanční pomoc.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters dnes podotkla, že ruské bezpečnostní složky tvrdě potlačily extremisty v regionu a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist