Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek označil rýsující se nové vedení Evropské unie za koalici války a migrace. Německého šéfa nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfreda Webera pak v rozhovoru s maďarským státním rozhlasem označil za belzebuba a starého nepřítele Maďarska. Orbán se v pátek v Berlíně setká s německým kancléřem Olafem Scholzem, ale tisková konference není plánována.

Orbán je na návštěvě Německa, kde má jednat mimo jiné o nadcházejícím maďarském předsednictví Evropské unii. V rozhovoru s maďarským rozhlasem během své návštěvy řekl, že „stále více doleva unášení“ konzervativci, sociální demokraté a liberálové, kteří mají i v novém Evropském parlamentu po volbách z tohoto měsíce většinu, se už dohodli na „koalici pro válku a migraci“.

Na pondělním neformálním summitu EU v Bruselu se sice ještě šéfové států a vlád na obsazení vrcholných funkcí v unijních institucích nedohodli, ale podle Orbána je to „už odpískaný zápas“. „V EU vznikla koalice štvoucí do války, nepřátelská vůči ekonomice a přátelská vůči migraci,“ řekl Orbán.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Šéf nejsilnější frakce v EP Weber podle pravicově populistického politika sehrál při utváření této koalice „roli belzebuba“. Weber je „dávný nepřítel a škůdce Maďarska“, pokračoval Orbán, zatímco předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je proti němu jen „malá ministrantka“.

Koalice „weberiánů“ by podle předsedy maďarské vlády uskutečnila údajný „Sorosův plán“. Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros se podle něj snaží Evropu zaplavit migranty a evropské národy zbavit jejich křesťanské a národní identity.

„V Evropě se uskutečňuje výměna obyvatelstva, bílý, křesťanský, tradice dodržující – řekněme evropský – člověk je na ústupu, počet importovaných migrantů roste,“ řekl Orbán.

Tvrzení o existenci údajného Sorosova plánu a stížnosti na obměnu obyvatelstva jsou součástí narativů šířených pravicovými extremisty, upozorňuje agentura DPA.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist