Ukrajinská rozvědka na svém webu oznámila, že v ruské Astrachanské oblasti zasáhla na letecké základně v Achtubinsku stíhačku Su-57 – nejmodernější letoun používaný ruským letectvem. Příspěvek na svém webu doprovodila satelitním snímkem, na němž jsou v okolí letadla patrné stopy po ohni a explozi. Zda je stroj vyřazený z provozu, není jasné.

Poškození Su-57, kterých je ve službě jen několik, je podle rozvědky vůbec první. Ukrajinci neuvedli, jaké bojové prostředky při útoku použili, rozvědka však pravidelně vysílá drony dlouhého doletu proti cílům ležícím stovky kilometrů hluboko na ruském území.

O nasazení Su-57 k útokům na ukrajinskou protivzdušnou obranu informovala ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj už v prvních měsících války zahájené v únoru 2022. O využití této stíhačky v boji proti Ukrajině nejpozději od června 2022 informovala loni v lednu rovněž britská vojenská rozvědka.

Ukrajina cílí na “ruskou slabinu”. V útocích využívá americkou pomoc

Prototyp „neviditelné“ ruské stíhačky se poprvé vznesl do vzduchu 29. ledna 2010, více než deset let po americkém stroji F-22 Raptor, kterému se ruský letoun podobá. Suchoj Su-57 je víceúčelový stíhací letoun páté generace, který nepřátelské radiolokátory mohou jen obtížně zachytit.

V bojových podmínkách ho ruská armáda poprvé vyzkoušela v roce 2018 v Sýrii. Na počátku loňského roku britští zpravodajci upozornili, že v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu se mise těchto strojů omezují na přelety nad ruským územím a odpalování raket vzduch-země nebo vzduch-vzduch proti cílům na Ukrajině. „Rusko se pravděpodobně snaží zabránit tomu, aby byla poškozena jeho pověst a aby byly vyzrazeny citlivé technologie, což by se stalo v případě ztráty některého Su-57 nad Ukrajinou,“ uvedla britská vojenská rozvědka.

Ukrajina cílí na “ruskou slabinu”. V útocích využívá americkou pomoc

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist