Nejnovější dění kolem nejsledovanější slovenské televize Markíza přitahuje pozornost k české investiční skupině PPF. Stanice, která do skupiny patří, v pondělí ohlásila přerušení vysílání dvou diskusních pořadů. Učinila tak poté, co jejich moderátor Michal Kovačič v neděli v živém vysílání vedení stanice kritizoval a varoval také před takzvanou orbánizací médií na Slovensku, tedy možným získáním kontroly nad médii vládní mocí po vzoru kroků maďarského premiéra Viktora Orbána.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (IPI) se kvůli tomu dopisem obrátil přímo na většinovou majitelku PPF Renátu Kellnerovou a šéfa skupiny Jiřího Šmejce. V něm je vyzývá, aby v Markíze zajistili prostor pro svobodnou žurnalistiku. Institut se tak připojil k řadě osobností, které v otevřeném dopise vyzývají PPF aby nepodléhala tlaku Ficovy vlády.

Slovenský vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který po atentátu na premiéra Roberta Fica převzal roli lídra ve vládě, využil nejnovějšího sporu mezi moderátorem nejsledovanější televize Markíza a jejím vedením k další kritice novinářů. Prezidentka Zuzana Čaputová zmínila tlak na úpravu vysílání zpravodajství, opoziční politici zdůraznili význam svobody médií či tvrdili, že vláda chce ovládnout všechna média.

„Pilířem demokracie není moderátor, ale diskutující. Odmítáme zaujatost politických aktivistů, kteří se snaží tvářit jako novináři. Jako vláda nemůžeme akceptovat, aby jakýkoliv novinář, který není schopný respektovat pravidla vyváženosti, si léčil neshody se svým zaměstnavatelem přes pirátský výstup,“ uvedl Kaliňák.

Motivem výroků o orbánizaci médií je podle něj burcovat veřejnost k nenávisti bez jediného argumentu či kousku pravdy, což vedlo v polovině května k atentátu na Fica. Ten se ze střelných poranění zotavuje v nemocnici. Kaliňák tvrdil, že rozumí Markíze a dalším dvěma soukromým televizím v zemi, že „nevyváženost v jejich diskusích nešlo přehlížet“. Dodal, že to samé stát potřebuje udělat s veřejnoprávním rozhlasem a televizí (RTVS).

Vládní politici na Slovensku od letošního jara ignorovali diskusní pořad Markízy, které Fico a další politici jeho strany Směr-sociální demokracie po loňském návratu k moci odmítali odpovídat na dotazy, stejně jako dalším třem médiím. Diskusní pořad v dubnu zrušila také televize Joj, předtím si jeho moderátorka stěžovala na problém se získáním hostů do relace. Parlament zase v prvním čtení už schválil nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, na jehož základě má předčasně skončit ve funkci nynější ředitel RTVS.

Prezidentka Čaputová v pondělní diskusi listu SME k situaci v Markíze řekla, že se záležitost jeví jako tlak na úpravu vysílání zpravodajství či samotného diskusního pořadu. Jeho případné zrušení by podle ní byl sporný krok, protože jde o nejsledovanější politickou relaci v zemi. Uvedla, že změny ohledně RTVS by bylo možné označit za systémový útok, protože jejich jediným cílem je patrně výměna vedení stanice.

Opoziční politici uvedli, že svoboda médií je základním předpokladem demokracie v zemi. Například předseda liberální strany Svoboda a Solidarita Branislav Gröhling uvedl, že vláda se snaží ovládnout všechna média.

„Situace v televizi Markíza nejjasněji ukazuje, jak vážné jsou tlaky vládní moci na nezávislá média,“ napsal list SME. Dodal, že Markíza má nenahraditelné místo na mediální mapě Slovenska, protože její vysílání sledují voliči všech politických stran, i ti, kdo nečtou jiná nezávislá média.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist