Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, uvedla ve středu agentura Reuters s tím, že Finsko se ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení, napsal server Delfi o prohlášení litevské diplomacie.

Ruské úřady se rozhodly rozšířit teritoriální vody země v Baltském moři u státní hranice s Litvou a Finskem, vyplývá z návrhu usnesení ruské vlády zveřejněného na portálu právních aktů, píší The Moscow Times. Podle dokumentu připraveného ministerstvem obrany hodlá Rusko vyhlásit část vod na východě Finského zálivu a také u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem hodlá Rusko změnit zeměpisné souřadnice bodů určujících polohu základních linií, od kterých se bude měřit rozsah teritoriálních vod Ruské federace, jakož i přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.

Stávající geografické souřadnice, stanovené sovětskou vládou v roce 1985, „ne zcela odpovídají současné geografické situaci“, tvrdí autoři návrhu. Body byly podle nich zaznamenávány za pomoci námořních navigačních map vycházejících z prací z poloviny 20. století, což „neumožňuje určit vnější hranici vnitřních mořských vod“ Ruské federace, tvrdí se v dokumentu. Ministerstvo obrany navrhuje prohlásit 40 let staré usnesení sovětské vlády za částečně „neplatné“, v části týkající se Baltu, napsaly The Moscow Times.

Rusistka o nečekaném kroku Putina. Byl to naprostý šok, Rusové tomu nemohli uvěřit

Agentura Reuters poznamenala, že z návrhu nebylo hned jasné, proč je potřeba hranici upravit a zda proběhly nějaké konzultace s ostatními státy u Baltského moře.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová uvedla, že Rusko by mělo dodržovat úmluvu OSN o mořském právu.

„Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí podle Delfi. Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody o nenarušitelnosti hranic.

The Moscow Times poznamenaly, že návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět „na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů“.

Rusistka o nečekaném kroku Putina. Byl to naprostý šok, Rusové tomu nemohli uvěřit

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist