Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinerie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podle zpravodajského portálu RBK-Ukrajina drony proti cílům v Rusku vyslala ukrajinská tajná služba (SBU) a vojenská rozvědka (HUR). Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„Síly protivzdušné obrany, flotily a uskupení vojsk obrany Krymu v různých částech Sevastopolu pokračují v ničení bezpilotních letounů a také bezposádkových člunů,“ uvedl Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle agentury TASS. Později na sociální síti poděkoval vojákům za to, že se jim rozsáhlý útok podařilo odrazit. "Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezposádkových člunů," tvrdil a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal žádné zraněné

Server Meduza nicméně ráno informoval s odvoláním na Razvožajeva o poškození rozvodny v Sevastopolu, kvůli čemuž se město ocitlo částečně bez proudu. Kvůli výpadku elektřiny se úřady rozhodly dočasně zrušit vyučování ve všech školách a školkách.

Ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení celkem 102 dronů. Podle něj ruská protivzdušná obrana sestřelila 51 dronů nad Krymem, 44 dronů nad Krasnodarským krajem, šest nad Belgorodskou oblastí a jeden dron nad Kurskou oblasti. Letectvo a hlídkové lodě ruského námořnictva během noci zničily šest bezposádkových plavidel v Černém moři, dodal resort s odkazem na námořní drony.

Obyvatelé Novorossijsku podle telegramového kanálu Ostorožno, novosti vypověděli, že dronový útok v noci na dnešek byl nejrozsáhlejší od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Nálet se obešel bez obětí a zraněných, oznámil gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Drony podle něj útočily na civilní objekty a padající trosky místy způsobily požáry, napsala agentura Interfax. Obyvatelé Novorossijsku hlásili přinejmenším 19 výbuchů. Ve městě podle nich byly problémy s dodávkami elektřiny, dočasně se zastavil provoz veřejné dopravy. Ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ruská média píše, že poničen byl terminál na topný olej a dva sklady pohonných hmot. Nikomu se nic nestalo. Úřady o těchto škodách neinformovaly.

Rusové u Kyjeva při začátku invaze bojovali špatně. Podle Američanů nedodržovali vlastní doktrínu

Dva ukrajinské drony dnes zaútočily na rafinérii v Tuapse a po dopadu jednoho stroje vypukl požár. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn, uvedl krizový štáb v Krasnodarském kraji, kde se rafinérie nachází. Úřady později informovaly o uhašení požáru. Na tuto rafinérii společnosti Rosněfť zaútočily drony už na počátku roku a vyřadily ji na týdny z provozu.

"Ve vsi Okťabrskij dron zaútočil na automobil, ve kterém se nacházel řidič a tři cestující (matka, otec a dítě). Žena zahynula na místě, čtyřletý chlapec podlehl zraněním v nemocnici," uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, citovaný agenturami TASS a AFP. Jiný dron podle gubernátora zapálil benzinovou stanici u vsi Bessonovka, požár se podařilo uhasit.

Nejmenovaný zdroj RBK-Ukrajina řekl, že "byla zasažena řada cílů nepřátelského státu". Cílem operace SBU a HUR byly lodě a další plavidla ruské Černomořské flotily rozmístěné na základnách v Sevastopolu a Novorossijsku. Všechny drony poslané do útoku byly vyrobené na Ukrajině. "Dnešní speciální operace ukázala, že Rusové nejsou schopni ochránit své hlavní námořní základny v Novorossijsku a Sevastopolu. Jediné, co mohou dělat, je ukrývat válečné lodě v přístavech za civilními plavidly," řekl nejmenovaný činitel.

Krymský poloostrov Rusko obsadilo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014 a je to základna jeho Černomořské flotily. V roce 2022 Moskva zahájila invazi na Ukrajinu a některá místa Krymu se od té doby stávají terčem ukrajinských útoků. Tento týden média informovala o zničení dvou ruských stíhaček MiG-31 při ukrajinském útoku na vojenské letiště Belbek na poloostrově a tamní sklad pohonných hmot. Na základnu podle nich zaútočila ukrajinská armáda střelami dlouhého doletu ATACMS.

Rusové u Kyjeva při začátku invaze bojovali špatně. Podle Američanů nedodržovali vlastní doktrínu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist