Írán v noci ze soboty na neděli spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael. Reagoval tím na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Teherán reaguje na útok na svůj konzulát v Damašku, který zabil několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Židovský stát se v posledních dnech na možnost přímého íránského útoku připravoval, dnes jeho armáda oznámila, že je v plné pohotovosti. Po startu íránských dronů uvedla, že izraelská protivzdušná obrana situaci monitoruje a je připravena letouny zneškodnit a že v ohrožených oblastech by se případně rozezněly sirény.

 

Po necelé hodině přišlo potvrzení z Teheránu, když íránská státní média publikovala prohlášení revolučních gard. Elitní útvar íránských ozbrojených sil sdělil, že útok reaguje na "zločiny" Izraele včetně nedávného útoku na íránský konzulát v Damašku.

Izrael ohlásil uzavření svého vzdušného prostoru od půl jedné místního času (23.30 SELČ). Podle televize Channel 12 se očekává, že drony by nad izraelské území dorazily kolem 02 hodiny místního času. Současní a bývalí činitelé řekli deníku The New York Times (NYT), že vidí jako pravděpodobnou možnost, že drony mají posloužit pouze jako návnada a že Íránci naplánovali synchronizovaný útok rychleji letícími raketami.

Podle agentury AFP izraelská armáda uvedla, že se snaží drony zastavit ve spolupráci se Spojenými státy. Nejmenované zdroje zase řekly agentuře Reuters, že připravena letouny sestřelit je také protivzdušná obrana Jordánska, které leží mezi Íránem a Izraelem.

Před zprávou o útoku se objevily neoficiální informace, že Íránci se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Ve vysílání televize Channel 12 uvedl bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin, že každý dron nese 20 kilogramů výbušnin. Nejmenované izraelské zdroje řekly listu NYT, že Izrael se domnívá, že drony vzlétly nejen Íránu, ale také Iráku, který rovněž uzavřel vzdušný prostor.

"Naše obranné systémy jsou rozmístěné a jsme připraveni na veškeré scénáře," uvedl ještě před potvrzením útoku Netanjahu. "Stanovil jsem jasný princip: Když nás někdo zasáhne, zasáhneme my jeho," citoval z jeho videa zpravodajský web The Times of Israel.

V Izraeli večer zasedl válečný kabinet, v Bílém domě zase podle agentury Bloomberg situaci monitoruje americký prezident Joe Biden společně s poradci včetně šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina.

"Spojené státy budou stát po boku izraelského lidu a podpoří jejich obranu proti těmto íránským hrozbám," uvádí prohlášení Bílého domu.