Frontová linie na Ukrajině je v současné době podle Richarda Stojara z Univerzity obrany statická, dá se mluvit o patové situaci. Iniciativu v nejbližším období lze očekávat spíše na ruské straně. Z vojenského hlediska je podle něj stále zásadním problémem nedostatek munice pro dělostřelectvo, což vede k aktuálnímu ruskému tlaku na vybraných úsecích frontové linie a oslabení schopností ukrajinských jednotek tomuto tlaku čelit. Stojar to řekl ČTK.

„Dá se mluvit o patové situaci, ani jedna ze stran není schopna realizovat úspěšné útočné operace a dosáhnout tak zásadní změny dynamiky konfliktu i výrazného oslabení protivníka. Frontová linie je velmi statická a možnost dosažení byť jen omezené lokální převahy a následně významnějších teritoriálních zisků je pro obě strany velmi omezená,“ uvedl Stojar.

Přetrvávající ruská iniciativa na frontové linii je podle něj nyní charakteristická. Podle Stojara jsou ale na ruské straně zřetelné symptomy vyčerpání po těžkých bojích u Avdijivky v posledních měsících. „V zásadě se opakuje situace z loňského roku, kdy se v tomto období ruským silám podařilo za cenu těžkých ztrát získat kontrolu nad městem Bachmut. Tento úspěch však nebyly schopny dále rozvinout,“ uvedl Stojar.

Ukrajinská strana podle něj stále potřebuje širokou škálu externí podpory, od vojenské a materiální až po finanční. Ukrajinským silám situaci podle Stojara komplikuje nedostatek munice, také omezená možnost doplňovat početní stavy prvosledových jednotek a provádět jejich rotaci. Právě nedostatek materiálních i lidských zdrojů je pro ukrajinské válečné úsilí podle něj momentálně nejpalčivějším problémem.

Stojar uvedl, že ukrajinským silám se výrazně podařilo zvýšit schopnosti i efektivitu při uskutečňování vzdušných úderů do hlubokého ruského vnitrozemí a zasahovat jimi zranitelné a hodnotné cíle typu ruských rafinerií. To má jak značný materiální, tak i psychologický efekt. „A zároveň obdobné údery kladou velké nároky na ruskou protivzdušnou obranu, která možná bude nucena oslabovat své jednotky v relativní blízkosti fronty a přesunout část z nich do hloubky ruského teritoria k ochraně nejvýznamnějších objektů strategického významu, ať již vojenských či civilních,“ uvedl Stojar.

Podobný efekt mají podle něj i diverzní nájezdy protirežimních ruských sil v Belgorodské oblasti. V nejbližších měsících se tak ukrajinské útočné aktivity budou podle něj zaměřovat patrně na operace tohoto typu, zatímco možnost ukrajinských větších pozemních ofenziv je aktuálně málo pravděpodobná. „Oproti loňskému roku se tak celkově ukrajinská strategie zaměří spíše na defenzivní činnost na frontové linii, aktivní operace budou realizovány zejména formou vzdušných úderů,“ míní Stojar.

V nejbližším období lze podle něj i nadále očekávat iniciativu spíše na ruské straně. „Nicméně i ta byla v prvních měsících značně oslabena v dosavadních bojích. Je zde patrně snaha využít aktuálního nedostatku munice na ukrajinské straně, ale to může být jen krátkodobý faktor,“ uvedl Stojar.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.