Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj naznačil, že vymění některé vojenské velitele na východní frontě. Napsal to ruskojazyčný server BBC s odkazem na příspěvek, který v sobotu Syrskyj zveřejnil na síti Telegram. Generálplukovník v něm hodnotí práci ukrajinské armády v souvislosti s napjatou situací zejména v okolí města Avdijivka, ze kterého se museli ukrajinští vojáci stáhnout pod náporem ruské armády.

„Pokračuji v práci na východní frontě. Za tři dny jsem plně pochopil, proč se při stejných ukazatelích personálního obsazení, výzbroje a vojenské techniky některým brigádám daří odrážet nepřátelské útoky a udržet své pozice, zatímco jiným ne,“ uvedl Syrskyj, který v uplynulém měsíci navštívil kritické úseky východní fronty hned několikrát. Jedním z faktorů je podle něj velení.

„V některých případech, kdy velitel nezvládá situaci a kdy činy a rozkazy přímo ohrožují život a zdraví podřízených, jsem nucen přijmout personální rozhodnutí,“ dodal Syrskyj, který je v čele ukrajinských ozbrojených od začátku letošního února.

Pád Avdijivky podle BBC představoval největší změnu na více než 1000 kilometrů dlouhé frontové linii od loňského května, kdy se ruské jednotky zmocnily nedalekého města Bachmut. Tento týden ukrajinská armáda uvedla, že se stáhla z dalších dvou vesnic poblíž Avdijivky a ukrajinští činitelé opakovaně situaci v tomto úseku hodnotí jako napjatou a kritickou.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.