Přes dvě hodiny zpovídal v úterý kontroverzní americký novinář a exmoderátor americké televizní stanice Fox News Tucker Carlson v Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina. Přesněji řečeno, snažil se zpovídat. Mělo se mluvit hlavně o Ukrajině, o tom, co se tam děje a jak může všechno skončit. Alespoň tak si to prý Carlson představoval. Ale Putin ho „převezl“ hned v úvodu rozhovoru, jehož plné znění se objevilo přesně o půlnoci na pátek zdejšího času na Carlsonově webové stránce.
Když padla první otázka, co Putina přimělo ohlásit 26. února 2022 začátek vojenské operace na Ukrajině, reagoval tím, že americkému hostu „během několika minut“ poskytne základní „historický background“ Ruska. Byl z toho zhruba půlhodinový výklad o tom, jak se formovala centralizovaná ruská říše, jak Lenin založil sovětský stát, odkud a jak se vlastně „vynořila“ Ukrajina, a další stěžejní „body“ ruské historie. To vše mělo průhledný cíl – dokázat, že napadená Ukrajina jaksi vždycky v té či oné míře patřila Rusku... Carlson festivalu ruské propagandy nedokázal ani náznakem čelit.
Carlson, první západní novinář, jemuž Kreml poskytl interview od napadení Ukrajiny, během první půlhodinky Putinova monologu převážně jenom zíral. Putin si ve svém letmém výkladu dějin (dle ruské verze přirozeně) neodpustil také několik „historických“ poznámek k Polsku –zemi zaujímající k ruské agresi vůči Ukrajině v Evropě nekompromisní postoj. Zmínil se o polských pokusech „kolonizovat území současné Ukrajiny“ uplatňováním drastických metod.
A Putin mudroval dál: Polsko před druhou světovou válkou „spolupracovalo s Hitlerem“, když mimo jiné vznášelo územní nároky vůči Československu, a dokonce Rudé armádě, jež chtěla jít Česku na pomoc, nedovolilo průchod svým územím(!).
Pro Američana, který sám podotkl, že jeho znalosti historie jsou „basic“, to musela být úplně nová zkušenost. Takže ani Putinovi nepřipomněl, jak si Hitler a Stalin Polsko rozporcovali.
Když se Carlson pokusil vrátit k aktuálnímu vývoji kolem Ukrajiny, Putin mu řekl, že se k tomuto tématu ještě vrátí, ale nejprve musí vysvětlit, proč se začátkem 90. let minulého století rozpadl Sovětský svaz. Tento proces podle něj „v podstatě iniciovalo“ tehdejší vedení Ruské federace.
„Můj výklad je nudný, ale vysvětluje mnohé,“ podotkl na závěr svého historického výkladu Putin.
Ať USA přimějí Kyjev k jednání o míru
Když konečně došlo na Ukrajinu, Vladimir Putin sdělil, že Rusko tam dosud „nedosáhlo svých cílů“. O mírovém jednání je prý možné uvažovat, až USA a další západní země přestanou Kyjevu dodávat zbraně a munici.
„Jestliže administrativa Zelenského odmítla jednání, pak vycházím z toho, že tak učinila na pokyn z Washingtonu. A pokud tam nyní vidí, že to bylo špatné rozhodnutí, nechť najdou nějakou jemnou záminku, která nikoho neurazí, najdou to řešení,“ podotkl Putin. Rusko je podle něj připraveno k dialogu, během něhož by se mohly dohodnout „určité podmínky“ obnovení míru.
Jak připomíná agentura Bloomberg, USA a jejich spojenci požadavek Ruska na takovou kapitulaci (za kterou zastavení dodávek považují) odmítají. „Nejeví se žádné známky toho, že by strany byly připraveny k seriózním rozhovorům v době, kdy od zahájení války uplynou dva roky,“ píše Bloomberg.
Propustí Rusko reportéra Gershkoviche?
Americký novinář Evan Gershkovich, odsouzený loni v Rusku za údajnou špionáž, by mohl být volný, pokud zvláštní služby Spojených států vyjdou svým ruským kolegům vstříc v „určitých otázkách“. Tak odpověděl Putin na otázku, zda Moskva nemůže „jako gesto dobré vůle“ reportéra listu The Wall Street Journal (byl zatčen loni v březnu v Jekatěrinburgu) propustit.
„Učinili jsme tolik gest dobré vůle, až se mi zdá, že jsme vyčerpali veškeré limity. Nikdo nám podobnými gesty ani jednou neodpověděl,“ reagoval Putin. Jak dodal, nevylučuje, že Gershkovich se vrátí do vlasti. „Zvláštní služby jsou v kontaktu a na toto téma jednají.“
V ruském vězení také sedí novinářka Alsu Kurmashevová z Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, která má ruské a americké občanství a žila v Praze. O ní během více než dvouhodinového rozhovoru nepadlo ani slovo. Zatčena byla loni v říjnu v Kazani kvůli tomu, že se neregistrovala jako „zahraniční agentka“.
Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic uvádí, že v Rusku nyní za mřížemi sedí 25 „režimu nepohodlných“ novinářů a novinářek, včetně dvou zmíněných.
Proč zaklepal u Putina
Čtyřiapadesátiletý Carlson ve svém videu na sociální platformě X válku na Ukrajině označuje za „humanitární pohromu“, které padly za oběť statisíce lidí, na Ukrajině prý zmizela jedna celá mladá generace.
Lidé v anglosaském světě podle něj vůbec netuší, jaké převratné změny se nyní ve světě pod vlivem rusko-ukrajinské války odehrávají, jak se přetvářejí vojenské i obchodní aliance.
„Většina si myslí, že žádné reálné změny nenastaly, protože je nikdo neinformuje,“ tvrdí Carlson. V závěru svého videa natočeného v Moskvě pateticky prohlašuje. „Nejsem zde proto, že miluji Putina, nýbrž proto, že miluji Spojené státy.“
Původce mnoha mediálních skandálů
Čtyřiapadesátiletý Tucker Carlson v USA patří k nejoblíbenějším televizním moderátorům a mediálním showmanům. Do dubna 2023 měl vlastní politickou talk show na televizní stanici Fox News, považované za hlásnou troubu Republikánské strany. „Americká média ho hodnotí jako vášnivého zastánce trumpismu a také jako nejvlivnější hlas v pravicově orientovaných médiích,“ poznamenává server Moscow Times, sídlící v nizozemském Amsterodamu.
Carlson, jehož otec Richard byl svého času šéfem Hlasu Ameriky, zprvu pracoval na několika televizních kanálech v nižších pozicích. Svoji první večerní show měl v roce 2005 na stanici MSNBC, ale během tří let tento pořad kvůli nízké sledovanosti skončil.
Značnou popularitu získal koncem prvního desetiletí tohoto století, kdy dostal místo na stanici Fox News. Tam proslul svými skandálními prohlášeními. Například v roce 2011 se nechal slyšet, že fotbalistu zatčeného za organizování nelegálních psích zápasů „je nutné popravit“. O pět let později na adresu jedné televizní redaktorky prohlásil, že by měla raději „myslet na svoje boty než komentovat politiku“. A korunu všemu nasadil v roce 2018 veřejným výrokem, že země kvůli imigrantům chudne a je stále špinavější. Carlson je potomek přistěhovalců, kteří přišli do USA ze Švýcarska. Právě kvůli opakujícím se skandálům ho vedení Fox News loni v dubnu vyhodilo.
Ale Carlson z americké mediální scény nezmizel. Hned poté, co dostal padáka, rozjel vlastní show platformě X (bývalém Twitteru), kde mimo jiné nazval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského krysou. Carlsonovo oznámení, že pojede do Moskvy za Putinem, na platformě X sdílel její majitel Elon Musk – má kolem 170 milionů sledujících. Carlson mu za to vřele poděkoval, uvedl ve čtvrtek německý list Handelsblatt.
Carlsonovu návštěvu v Moskvě si ruská média kontrolovaná Kremlem jaksepatří užívala. Novináři sledovali každý Carlsonův pohyb od jeho sobotního příletu z Istanbulu. Státní televize mu ve středu večer, v nejvíce sledovaném čase, věnovala „reportážních“ sedm minut. Carlson pochutnávající si na hamburgeru ve fastfoodu „Vkusno i točka“, což není nic jiného než přemalovaný McDonald’s, jenž se z ruského trhu stáhl. Carlson na operním představení v moskevském Velkém divadle, Carlson nakupující v supermarketu nebo nastupující do auta (jakoby cestou do Kremlu)...
Carlsona velebí jako „nezaujatého reportéra, který se odvažuje čelit západnímu mediálnímu mainstreamu“. A to byl také důvod, proč mu Putin vyhověl a věnoval mu více než dvě hodiny svého času.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist