Ruské banky vykázaly za loňský rok rekordní zisk 3,3 bilionu rublů (zhruba 835 miliard Kč). Pomohl jim prudký růst hypotečních, spotřebitelských a podnikových úvěrů. Vyplývá to z prohlášení, které v úterý zveřejnila ruská centrální banka.

Ruský bankovní sektor v loňském roce oživil z propadu v roce 2022 způsobeného sankcemi. Předloni zisky bank klesly o téměř 90 procent, protože západní země uvalily na ruský finanční sektor rozsáhlé sankce v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu.

Ředitel odboru bankovních regulací a analýz centrální banky Alexandr Danilov podle agentury Reuters řekl, že letos zisky bank klesnou. Podle jeho odhadu by se měly pohybovat v rozmezí 2,3 bilionu až 2,8 bilionu rublů. Banka již dříve uvedla, že vyšší úrokové sazby sníží zájem o úvěry.

Centrální banka na svém zatím posledním zasedání v prosinci zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 16 procenta. Očekává se, že úrokové sazby zůstanou nad deseti procenty celý rok, i když guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v úterý, po návratu do práce po krátké nevysvětlené absenci, vyslala spíše holubičí signál, což znamená, že úroky by se neměly zvyšovat.

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů u bank se loni zvýšil o rekordních 34,5 procenta, uvedla centrální banka. Objem firemních úvěrů stoupl o 20,1 procenta a spotřebitelských úvěrů o 15,7 procenta.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem

Danilov upozornil, že hypoteční úvěry loni vykazovaly známky přehřátí sektoru. Letos tak očekává zpomalení jejich růstu na sedm až 12 procent. Patrné je také zpomalování růstu spotřebitelských a firemních úvěrů.

Od vyslání armády na Ukrajinu v únoru 2022 Moskva zaznamenala odliv zahraničního kapitálu a při financování vládních a soukromých výdajů spoléhá na domácí věřitele. Rusko loni vydalo státní dluhopisy za 2,5 bilionu rublů. Domácí banky jich koupily zhruba 60 procent, uvedla centrální banka.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem