Je to jako v životě. Člověk vzpomíná na to, co bylo dobré, krásné, příjemné, a vytěsňuje to, co bylo špatné. A v mé generaci lidé příliš rychle zapomněli, jak v dobách komunismu prožívali obavy,“ říká k tomu, jak rychle ztrácíme historickou paměť, filozof Daniel Kroupa. Podle něj je třeba uvědomovat si, že demokracie je v permanentním ohrožení. „Zvlášť v těžkých dobách,“ dodává expolitik.

„Bohužel jsme se posunuli trochu horším směrem, a ne vždy vlastní vinou. Události nabraly daleko větší razanci – přišel covid, přišla válka na Ukrajině a s ní spojená ekonomická krize, takže lidé se propadli do určitých starostí,“ říká k tomu, že jsme na hranici ztráty demokratických hodnot, filozof Daniel Kroupa. Podle něj je pro demokracii stěžejní, jak silná je vrstva obyvatelstva, která její hodnoty vyznává. „A u nás je dosti tenká,“ míní porevoluční politik.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podle Kroupy například i na dění na amerických univerzitách, kde dochází v souvislosti se situací na Blízkém východě k zpochybňování holokaustu, vidíme, že se antidemokratický duch prohlubuje. Nejde ale prý ani tolik o popírání historie, jako o zavržení některých společenských hodnot jako takových.

„Namísto pravdy se staví narativy, které jsou si všechny rovny, a v takovém prostředí je relativizace něčím samozřejmým. Důležité je, aby ve všech dobách bylo jádro společnosti, které se tímto zmanipulovat nenechá a trvá si na svém,“ vysvětluje filozof.

Státům, které takové jádro nemají, podle něj hrozí podobný scénář jako v Rusku. „Lidé tam toužili, aby se Rusko stalo rozvíjející se zemí jako na Západě, ale vlna nacionalismu uměle vybuzeného Putinem je potlačila,“ popisuje Kroupa.

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO

A jaké iluze z historie si podle Kroupy hýčkají Češi? Je to například postoj k husitství, k jehož tradicím se odkazovali hlavně komunisté. „Zatímco mistr Jan Hus byl mravní velikán, tak husité byli něco jako Tálibán nebo Hamás. To byly nebezpečné hordy. A nám toho v dětství o Husovi moc neřekli, ale hrdinové byli ti husité, kteří rabovali českou zemi, takže potom 100 let doháněla vývoj v Evropě,“ připomíná jednu z podle něj mylných interpretací dějin Kroupa.

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO