Ukrajinským ozbrojeným silám se pravděpodobně podařilo sestřelit ruský letoun včasné výstrahy a velení A-50 a poškodit letoun Il-22M, sloužící jako létající velitelské středisko, uvedl v pondělí na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na sociální sítě a vyjádření ukrajinských představitelů.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj následně poděkoval ukrajinskému letectvu, pod které spadá i protivzdušná obrana, za „skvěle naplánovanou a provedenou“ operaci v oblasti Azovského moře. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že nedisponuje informacemi o sestřelených letadlech, a doporučil novinářům obrátit se na ministerstvo obrany, uvedl server BBC News.

První zprávy o sestřelení letounu A-50 a poškození Il-22M se podle deníku objevily na ruských a ukrajinských sociálních sítích v neděli večer, v pondělí ráno tuto informaci potvrdil místopředseda branného výboru ukrajinského parlamentu Jurij Mysjagin a velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

„To máte za Dnipro,“ napsal na sociální síti Oleščuk, podle stanice BBC v narážce na nedělní výročí ruského raketového útoku na ukrajinské oblastní město, kde v zasažené výškové obytné budově zahynuly desítky lidí. „Zatím bez podrobností,“ dodal ukrajinský velitel.

BBC poznamenala, že podle jednoho z ruských proválečných blogerů Borise Rožina poškozený letoun Il-22M dokázal přistát, ale na palubě byli „postižení“ zásahem stroje, ohledně A-50 však neposkytlo ruské ministerstvo obrany žádné věrohodné informace.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

Ztráta letadel v oblasti, o které Rusko tvrdí, že ji ovládá, by byla pro Moskvu velkou pohromou, píše agentura AFP. Rusko opakovaně tvrdí, že si uchovává vzdušnou převahu nad Ukrajinou, ale ve skutečnosti tato převaha nikdy nebyla ani trvalá, ani úplná, poznamenala AFP a připomněla posílení ukrajinské protivzdušné obrany západními zbraněmi.

Právě raketám Patriot někteří vojenští experti přičetli nedávné sestřelení trojice ruských bombardérů Su-34 nad Černým mořem. Moskva tehdy ukrajinské tvrzení ponechala bez vyjádření.

Ruští žoldnéři podle médií během loňské vzpoury jeden Il-22 sestřelili, úřady tyto zprávy tehdy také oficiálně nepotvrdily, dodala BBC.

Ruská protivzdušná obrana v noci na pondělí sestřelila nad Kurskou oblastí tři ukrajinské taktické rakety Točka-U, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany na Telegramu. Ruské ministerstvo obrany se nezmínilo o případných škodách či raněných při sestřelení ukrajinských raket.

Rakety Točka byly svého času i ve výzbroji Československa. Vylepšená varianta Točka-U byla do sovětské armády zavedena na konci 80. let minulého století.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik