Spojené státy v noci na dnešek znovu zaútočily na šíitské povstalce v Jemenu. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura Reuters, podle níž tentokrát útok směroval proti radaru Húsíů. Podle rebelů byla terčem metropole Saná, kterou mají pod kontrolou. USA a Británie s podporou několika dalších zemí proti Húsíům poprvé zaútočily v noci na pátek v reakci na útoky povstalců na lodě v Rudém moři.

"Tento úder uskutečnila loď USS Carney za použití útočných střel Tomahawk," uvedla na X k nové vojenské akci americká armáda, podle níž šlo o útok spojený s jedním z pátečních cílů. V noci na pátek se USA a Británie zaměřily na 28 pozic Húsíů.

Televize kontrolovaná rebely původně informovala o tom, že i v noci na dnešek společně útočily USA a Británie, američtí činitelé ale hovoří jen o útoku USA. Vedení povstalců pro televizi Al Jazeera uvedlo, že nový útok USA nezpůsobil žádná zranění. Z8roveň varovalo, že na útok odpoví "silně a efektivně".

Velitelství CENTCOM dnes také uvedlo, že tyto údery proti povstalcům nemají nic společného s operací Prosperity Guardian, kterou Spojené státy zahájily v Rudém moři a v Adenském zálivu v prosinci s cílem chránit obchodní lodě. Této operace se účastní asi 20 zemí.

Spojené státy a Británie s podporou několika dalších zemí proti Húsíům zaútočily už v noci na pátek, kdy zasáhly několik desítek cílů. Akci odsoudili Húsíové i jejich spojenci Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamás. Rusko útok označilo za porušování mezinárodního práva a připomnělo, že jen den před americko-britskými údery Rada bezpečnosti OSN vyzvala povstalce k zastavení útoků na obchodní lodě plující kolem Jemenu k Suezskému průplavu nebo opačným směrem.

Saúdská Arábie či Omán, které s Jemenem sousedí, vyjádřily v pátek obavy ohledně eskalace situace v regionu. Rijád je navíc důležitým hráčem při jednáních o míru v občanské válce v Jemenu, která zprostředkovává OSN. Ta se začala nadějně vyvíjet loni, když Saúdská Arábie a Írán, které v jemenské válce stojí na opačných stranách konfliktu, obnovily po sedmi letech diplomatické vztahy.

Húsíové při svých útocích od listopadu zasáhli několik lodí v Rudém moři, dalších více než 2000 donutili, aby se plavily jinou námořní trasou. Své útoky povstalci napojení na Írán označují za reakci na izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás.

Húsíové v pátek podle USA odpálili nejméně jednu balistickou střelu proti nákladnímu plavidlu.