Spojené státy v noci na dnešek znovu zaútočily na šíitské povstalce v Jemenu. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura Reuters, podle níž tentokrát útok směroval proti radaru Húsíů. Podle rebelů byla terčem metropole Saná, kterou mají pod kontrolou. USA a Británie s podporou několika dalších zemí proti Húsíům poprvé zaútočily v noci na pátek v reakci na útoky povstalců na lodě v Rudém moři.

"Tento úder uskutečnila loď USS Carney za použití útočných střel Tomahawk," uvedla na X k nové vojenské akci americká armáda, podle níž šlo o útok spojený s jedním z pátečních cílů. V noci na pátek se USA a Británie zaměřily na 28 pozic Húsíů.

Televize kontrolovaná rebely původně informovala o tom, že i v noci na dnešek společně útočily USA a Británie, američtí činitelé ale hovoří jen o útoku USA. Vedení povstalců pro televizi Al Jazeera uvedlo, že nový útok USA nezpůsobil žádná zranění. Z8roveň varovalo, že na útok odpoví "silně a efektivně".

Velitelství CENTCOM dnes také uvedlo, že tyto údery proti povstalcům nemají nic společného s operací Prosperity Guardian, kterou Spojené státy zahájily v Rudém moři a v Adenském zálivu v prosinci s cílem chránit obchodní lodě. Této operace se účastní asi 20 zemí.

Spojené státy a Británie s podporou několika dalších zemí proti Húsíům zaútočily už v noci na pátek, kdy zasáhly několik desítek cílů. Akci odsoudili Húsíové i jejich spojenci Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamás. Rusko útok označilo za porušování mezinárodního práva a připomnělo, že jen den před americko-britskými údery Rada bezpečnosti OSN vyzvala povstalce k zastavení útoků na obchodní lodě plující kolem Jemenu k Suezskému průplavu nebo opačným směrem.

Saúdská Arábie či Omán, které s Jemenem sousedí, vyjádřily v pátek obavy ohledně eskalace situace v regionu. Rijád je navíc důležitým hráčem při jednáních o míru v občanské válce v Jemenu, která zprostředkovává OSN. Ta se začala nadějně vyvíjet loni, když Saúdská Arábie a Írán, které v jemenské válce stojí na opačných stranách konfliktu, obnovily po sedmi letech diplomatické vztahy.

Húsíové při svých útocích od listopadu zasáhli několik lodí v Rudém moři, dalších více než 2000 donutili, aby se plavily jinou námořní trasou. Své útoky povstalci napojení na Írán označují za reakci na izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás.

Húsíové v pátek podle USA odpálili nejméně jednu balistickou střelu proti nákladnímu plavidlu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist