Spojené státy a Británie v noci na pátek s podporou několika dalších zemí udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje, útoky poté potvrdili americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak. Výbuchy se podle svědků Reuters ozvaly v hlavním městě Saná a na mnoha dalších místech země. Mluvčí Húsíů prohlásil, že údery byly neopodstatněné a že skupina bude i nadále napadat lodě mířící do Izraele.

Reuters připomíná, že jde o první údery vedené proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem přímo na území Jemenu od loňského listopadu, kdy Húsíové začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři, podle nich na podporu palestinského hnutí Hamás v boji proti Izraeli. Podotýká také, že se jedná o dramatické rozšíření současného konfliktu z Pásma Gazy na další oblast Blízkého východu.

Podle jednoho z amerických představitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, byly údery vedeny z letadel, lodí a ponorek. Mířily na více než desítku míst na území Jemenu s cílem oslabit vojenské schopnosti Húsíů a neměly pouze symbolický charakter.

Húsíové podle jiného z amerických představitelů dosud nesáhli k odvetě a americké a britské námořnictvo v Rudém moři je dobře připraveno se případně bránit. Po provedených úderech nicméně není v plánu situaci v oblasti dále eskalovat, dodal.

Vůdce Húsíů ve čtvrtek ovšem prohlásil, že jakýkoli americký úder na jeho hnutí nezůstane bez odpovědi. Představitelé povstalců pak po útocích varovali, že Spojené státy a Británie zaplatí za tuto „do nebe volající agresi“ vysokou cenu.

Mluvčí jemenských povstalců dnes ráno na síti X uvedl, že americko-britský úder na Jemen nemá žádné opodstatnění a že skupina bude v útocích na lodě směřující do Izraele nadále pokračovat.

Člen politického vedení Húsíů Muhammad Buchajtí prohlásil, že Spojené státy a Británie si „brzy uvědomí, že přímá agrese vůči Jemenu byla největší hloupostí v jejich historii“. Buchajtí na síti X také napsal: „Amerika a Británie udělaly chybu, když rozpoutaly válku proti Jemenu, protože se nepoučily ze svých předchozích zkušeností.“

Zástupce Húsíů Abdal Kádir Mortada bezprostředně po dnešních útocích na síti X oznámil, že řada míst v Jemenu včetně hlavního města Saná a pobřežní provincie Hudajdá se v časných pátečních hodinách stala terčem „americko-sionisticko-britské agrese“. Povstalci provozovaná televize al-Masírá poté na svém telegramovém účtu specifikovala, že údery byly vedeny mimo jiné na leteckou základnu poblíž mezinárodního letiště u hlavního města, na tábor u města Saada, lokality v blízkosti letiště v přístavním městě Hudajdá, na mezinárodní letiště v provincii Táizz a na pobřežní okres Abs.

Húsíové, kteří se během občanské války zmocnili velké části Jemenu na západě země při pobřeží Rudého moře, prohlašují, že útočí na lodě napojené na Izrael nebo směřující do izraelských přístavů. Mnohé z napadených plavidel však žádné vazby na Izrael neměly.

Americká armáda ve čtvrtek ještě před údery oznámila, že Húsíové vypálili další protilodní balistickou střelu na mezinárodní námořní trasy v Adenském zálivu. Šlo již o sedmadvacátý útok těchto povstalců od 19. listopadu.

Nestrpíme útoky, říká Biden

Spojené státy nebudou jemenským povstalcům Húsíům tolerovat útoky na nákladní lodě v Rudém moři, řekl americký prezident Joe Biden. Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že britské letectvo provedlo cílené údery proti vojenským zařízením Húsíů. Washington a jeho spojenci prohlásili, že cílem je obnovit stabilitu v Rudém moři. Rusko vzhledem k útokům na Jemen požádalo, aby se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN. Írán je označil za porušení jemenské suverenity.

Biden Húsíům vzkázal, že „nebude váhat a nařídí další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu zboží v mezinárodním obchodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest na světě“. Premiér Sunak povstalce obvinil, že svými „nebezpečnými a destabilizujícími útoky“ způsobily zásadní narušení životně důležité námořní trasy, což vedlo k růstu cen komodit.

Podle prohlášení britského ministerstva obrany existují po útocích předběžné známky, že „schopnosti Húsíů útočit utrpěly“. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle agentury Reuters řekl, že útoky mířily na lokality spojené s húsíjskými bezpilotními letouny, balistickými střelami a střelami s plochou dráhou letu, pobřežními radary a zařízeními pro kontrolu vzdušného prostoru.

Spojené státy se domnívají, že za všemi fázemi húsíjských útoků je Írán, řekl nejmenovaný americký činitel.

„Rusko požádalo, aby se v souvislosti s americkými a britskými útoky na Jemen konala naléhavá schůzka Rady bezpečnosti OSN,“ uvedlo podle agentury TASS ruské zastoupení při OSN. Schůzka je naplánovaná na 10:00 místního času (16:00 SEČ).

Ke zdrženlivosti a zabránění eskalaci vyzvala po dnešních útocích Saúdská Arábie. Její ministerstvo zahraničí uvedlo, že země situaci sleduje s „velkým znepokojením“. Rijád v posledních měsících vedl mírová jednání s Húsíi, kteří ovládli velkou část Jemenu, zejména při pobřeží Rudého moře. Saúdská Arábie stála v čele Západem podporované koalice, která se povstalcům postavila.

Írán, který Húsíe dlouhodobě podporuje, útoky odsoudil. „Považujeme je za jasné porušení jemenské suverenity a územní integrity a za porušení mezinárodního práva,“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Podle libanonského šíitského hnutí Hizballáh rovněž podporovaného Teheránem „americká agrese znovu potvrzuje, že USA jsou partnerem sionistického nepřítele v páchání tragédií a masakrů v Pásmu Gazy a regionu“.

Po Rudém moři je přepravována přibližně desetina objemu světového obchodu. Tato důležitá námořní cesta vede do Suezského kanálu, který je nejkratším spojením mezi Asií a Evropou. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Rudém moři se velké dopravní společnosti této oblasti vyhýbají a jejich lodě plují oklikou kolem mysu Dobré naděje. To ale plavbu o několik dnů prodlužuje a prodražuje.