Rusko použilo proti Ukrajině rakety dodané ze Severní Koreje, uvedl nedávno na sociální síti poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Potvrdil dřívější vyjádření Bílého domu, napsala agentura Reuters. O tom, že Rusové ostřelovali Charkovskou oblast na východě země raketami, které nebyly ruské výroby, hovořil v ukrajinské televizi i šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat se nicméně v médiích vyjádřil, že dosud nemůže potvrdit informace o nasazení severokorejských raket na ukrajinském bojišti.

„Rusko v rámci své genocidní války poprvé zasáhlo ukrajinské území raketami ze Severní Koreje. Masky jsou strženy. Moskevský režim již neskrývá své záměry a ani se nesnaží vydávat rozsáhlou útočnou válku za mytickou ‚denacifikaci‘,“ napsal Podoljak. „Teď napadá Ukrajince raketami ze státu, kde jsou občané mučeni v koncentračních táborech za to, že nenahlásili rozhlasový přijímač, hovořili s turistou či se dívali na televizi. Nikdy dříve v dějinách nevypadala ‚osa zla‘ tak groteskně darebácky: Rusko – Írán – KLDR,“ dodal Podoljak.

Podle něj se ruský režim, který likviduje své odpůrce jedem, spojil se severokorejským despotou a íránskými fanatiky. „Otázkou zůstává, zda dokážou síly dobra, proukrajinská koalice, vytvořit nejsilnější možnou alianci, která skoncuje s osou zla 21. století?“

„Provádíme všechna nezbytná vyšetřování. Prozatím řeknu, že označení bylo z těchto střel vymazáno, ale je zjevné, že země, která je vyrobila, není Ruská federace,“ uvedl gubernátor Syněhubov v televizi podle Reuters.

Agentura Unian dnes napsala, že podle expertů Rusko zřejmě použilo proti Ukrajině severokorejské rakety KN-23, zkonstruované patrně za ruského přispění a označované za obdobu ruských raket Iskander.

Rusové začali útočit jinak. Ukrajinská obrána je pod tlakem a brání se kolapsu

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že Rusko v bojích na Ukrajině už použilo balistické rakety, které mu dodala Severní Korea, a to nejméně ve dvou případech – 30. prosince a 2. ledna v Záporožské oblasti. Spojené státy již dříve uvedly, že KLDR Rusku poskytla odpalovací zařízení a několik desítek balistických raket. Severokorejský vůdce Kim Čong-un podle agentury Reuters prohlásil, že jeho země zvýší výrobu vozidel s odpalovacími zařízeními pro rakety.

„Tyto severokorejské rakety mají dosah zhruba 900 kilometrů. Jde o významnou a znepokojivou eskalaci v severokorejské podpoře Ruska,“ uvedl Kirby. „Pchjongjang od Ruska podle našich odhadů na oplátku obdrží vojenskou podporu v podobě bojových letounů, střel země-vzduch, obrněných vozidel, materiálů na výrobu raket a další pokročilé technologie,“ dodal.

Rusko podle Bílého domu rovněž usiluje o dodávky balistických raket krátkého doletu z Íránu, ty se však zatím neuskutečnily.

Podle vojenských analytiků by severokorejské a íránské zbraně mohly Rusku poskytnout potřebnou posilu v době, kdy Moskva stupňuje své útoky na ukrajinská města a infrastrukturu a snaží se překonat ukrajinskou protivzdušnou obranu bezpilotními letouny i střelami. Při rozsáhlých ruských úderech z 29. prosince zemřely podle ukrajinských úřadů desítky civilistů, z toho nejméně 32 v Kyjevě.

Rusové začali útočit jinak. Ukrajinská obrána je pod tlakem a brání se kolapsu