Polský ministr kultury Bartlomiej Sienkiewicz odvolal šéfy veřejnoprávní televize TVP a veřejnoprávního rozhlasu PR a státní tiskové agentury PAP a jmenoval nové dozorčí rady, které povolaly nové vedení těchto médií. Uvedla to ve středu soukromá televize TVN 24 na svém webu.

Nová polská vláda premiéra Donalda Tuska, která se ujala funkce minulý týden, si stanovila za jednu ze svých priorit obnovit objektivitu a svobodu slova ve státních médiích, které předchozí vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) používaly jako nástroje agresivní propagandy, útočící na Tuska a opozici a šířící euroskeptické názory, napsala v této souvislosti agentura AP. Dodala, že už první kroky nové vlády k obnovení svobody médií narazily na protesty PiS.

Ministerstvo kultury podle TVN 24 uvedlo, že ministr Sienkiewicz konal jako orgán vykonávající pravomoci státu, který vlastní sto procent akcií v příslušných společnostech, a z tohoto titulu odvolal dosavadní předsedy správních rad TVP, PR a PAP Mateusze Matyszkowicze, Agnieszku Kamińskou a Wojciecha Surmacze.

Rozhodnutí bylo podle ministerstva přijato v úterý, kdy Sejm, dolní komora parlamentu, většinou hlasů nové vládní koalice přijal usnesení o obnovení nestrannosti veřejnoprávních médií.

Poslanci nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), která v posledních osmi letech veřejnoprávní média ovládala, hlasování bojkotovali a shromáždili se v sídle televizní stanice TVP, aby podle svých slov bránili svobodu médií a demokracii. „Politici PiS s obdivuhodnou horlivostí plní Sienkewiczův plán,“ komentoval protest premiér Tusk.

Před polednem přestalo fungovat vysílání a web zpravodajské stanice TVP Info. Dosavadní šéf TVP Matyszkowicz předal funkci novému šéfovi a opustil sídlo televize. Jeho nástupce Tomasz Sygut pak dal pokyn vypnout TVP Info, napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza s odvoláním na šéfa TVP Info Samuela Pereiru. Místo TVP Info se nyní vysílá TVP 1, resp. v regionech TVP 2. „Vypukla panika, vydávající editoři nevědí, co dělat, vypnuli nám signál,“ vylíčil deníku situaci nejmenovaný reportér.

Ministerstvo kultury ve svém komuniké neuvedlo žádná jména nových šéfů médií, ale podle deníku se už několik dní neoficiálně hovořilo o tom, že TVP povede Tomasz Sygut a PR Pawel Majcher, který býval mluvčím a šéfem kabinetu Sienkiewicze v době, kdy tento politik býval ministrem vnitra. Sygut se po osmi letech vrací do TVP, aby tam udělal pořádek, napsal server Business Insider s připomínkou, že v televizi manažer působil v různých řídících funkcích v letech 2011 až 2015.

Gazeta Wyborcza s odvoláním na kuloární informace od politiků z vládního tábora napsala, že převzetí médií za asistence policie je až „poslední možnost“.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.