Ukrajinští vojáci na frontě čelí nové hrozbě – plynu, který proti nim v poslední době několikrát nasadila ruská armádatvrdí americká stanice CNN. Odvolává se na vyjádření nejmenovaného představitele ukrajinské rozvědky, armádního zdravotníka a dvou vojáků, kteří útok plynem přežili.

Podle těchto zdrojů plyn ruské síly používají u Orichivu na jihu Ukrajiny, přičemž podle zdroje z rozvědky jde o formu CS plynu, který obsahuje slzné látky, je žíravý a hořlavý.

V posledních týdnech bylo zaznamenáno devět útoků plynem, z nichž jeden vedl k úmrtí, sdělil CNN zdravotník. Plyn přitom na ukrajinské pozice vypustily drony. Po útoku následovalo ruské ostřelování a další dronové nálety, popsali stanici ukrajinští vojáci.

„Nejdřív jsem uviděl kouř. Vyběhli jsme ze zákopu a plyn najednou začal hořet. Zákop byl v plamenech. Ten plyn hoří, oslepí vás, nemůžete dýchat, okamžitě vám vystřelí do krku,“ popsal jeden z vojáků. „Neměli jsme ani vteřinu,“ dodal.

„Vdechnete to dvakrát a už nemůžete dýchat,“ upřesnil další. Oba CNN ukázali zdravotní záznamy, v nichž se uvádí, že měli příznaky otravy.

CS plyn způsobuje dočasné oslepnutí, dušnost a pálení pokožky. Podle CNN se používá k potlačování nepokojů. Jeho nasazení v boji zakazuje Úmluva o chemických zbraních, kterou Rusko ratifikovalo. Zprávy o nasazení plynu ruskou armádou na různých místech Ukrajiny podle CNN v nedávných měsících přicházely opakovaně, jeho použití u Orichivu se ale jeví jako systematické.

"Už se Putina nebojíme." Ženy mobilizovaných ruských vojáků chtějí své muže zpět

"Už se Putina nebojíme." Ženy mobilizovaných ruských vojáků chtějí své muže zpět