Polské opoziční strany odmítly jednat s premiérem Mateuszem Morawieckým o koalici. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. V případě strany Nová levice a formace Třetí cesta není odmítnutí překvapivé, protože jejich představitelé už podepsali koaliční smlouvu s Občanskou platformou expremiéra Donalda Tuska. O koalici s Morawieckého stranou Právo a spravedlnost (PiS) ale odmítla jednat i krajně pravicová strana Konfederace.

Morawiecki sice dostal od prezidenta Andrzeje Dudy pověření, aby se pokusil sestavit vládu, jeho strana však po říjnových volbách nemá většinu v dolní komoře parlamentu. Premiér představitelům opozičních stran rozeslal pozvánky na jednání o vládě. Všichni jej ale odmítli. „Jsem překvapen, protože jsem premiérovi veřejně mnohokrát řekl, že tato fraška není nutná, že není nutné prodlužovat agonii této vlády,“ řekl v reakci na pozvání Marek Sawicki, jeden z poslanců za lidovce, kteří kandidovali společně se stranou Polsko 2050 Szymona Holowni.

S PiS nebude jednat ani krajně pravicová Konfederace. Ani s její podporou by ovšem Morawiecki nedosáhl na většinu v Sejmu. „Ve volební kampani jsem říkal, že chci ukončit, nikoliv prodloužit vládu PiS,“ řekl jeden z vůdců strany Slawomir Mentzen.

Občanská platforma, Třetí cesta a Nová levice už podepsaly koaliční smlouvu a jejich poslanci zvolili do čela dolní komory jednoho z předáků opozice Holowniu. Prezident Duda však přesto pověřil sestavením vlády dosavadního premiéra Morawieckého, zástupce strany, která získala ve volbách nejvíce hlasů. Pokud Morawieckého kabinet nedostane důvěru, což se očekává, dostane další pokus sestavit vládu pravděpodobně šéf Občanské platformy Tusk.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist