Izraelská armáda hlásí z Pásma Gazy několik případů střelby do vlastních řad, které si vyžádaly životy několika vojáků, píše deník Haarec. Většina těchto incidentů se stala, když bojovala izraelská pěchota společně s obrněnými silami. Armáda případy vyšetřuje. Počet zabitých izraelských vojáků od začátku pozemní operace proti islamistickému hnutí Hamás je podle poslední bilance 65.

Jedno z ponaučení pro izraelské jednotky je, že vojáci musí při vstupu do budovy přesně nahlásit svoji polohu a posádky tanků musí být obzvláště opatrné, když na budovy pálí, cituje armádního představitele Haarec. Izrael má nyní v Pásmu Gazy více než 10 tisíc vojáků, přičemž boje probíhají především ve městě Gaza na severu oblasti.

Pokračující izraelská vojenská kampaň v Pásmu Gazy má za cíl zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu v Pásmu Gazy a zajistit, aby se na budoucí vládě v oblasti islamistické hnutí nepodílelo. Operace mají tisíce palestinských civilních obětí. Podle zpráv médií ničí i civilní infrastrukturu Gazy, před válkou více než milionového a největšího města Pásma Gazy, tak, že město by brzy mohlo být neobyvatelné.

Izrael podnikl kroky proti Hamásu v reakci na útok 7. října, kdy na jihozápadě Izraele islamisté zabili téměř 1200 lidí a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.