Izraelské jednotky v úterý při pozemní operaci v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás postoupily do „srdce“ města Gaza. Podle agentury Reuters to řekl izraelský ministr obrany Joav Galant. Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár je podle něj izolován ve svém bunkru.

Galant v televizním prohlášení řekl, že pozemní síly izraelské armády zaútočily na bašty teroristů v Gaze „ze všech směrů, v dokonalé koordinaci s námořními a leteckými silami“ a „utahují smyčku“ kolem města. Vůdce Hamásu Sinvár se podle ministra skrývá ve svém bunkru, nemá kontakt se spolupracovníky a bude zlikvidován, informoval list The Times of Israel.

Proč jsou tunely Hamásu pod Gazou pro Izrael klíčovým bojištěm?

Ministr zopakoval, že Izrael podmiňuje jakoukoli humanitární pauzu propuštěním všech rukojmích, které drží Hamás v Pásmu Gazy od útoku na Izrael ze 7. října. Armáda podle něj navzdory tlaku na vyhlášení příměří nemůže polevit v bojích, a to až do úplné porážky Hamásu a návratu rukojmích.

V Pásmu Gazy, které označil za „největší teroristickou základnu, kterou kdy lidstvo vybudovalo“, nebude po skončení současné války vládnout ani Izrael, ani hnutí Hamás, dodal ministr obrany. Podrobnosti k budoucímu uspořádání oblasti ale neuvedl.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle listu Haarec v rozhovorech s vojáky prohlásil, že postup armády v Pásmu Gazy je „fenomenálním úspěchem“, a zopakoval, že Izrael bude pokračovat v bojích až do samého konce.

Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Hamásu v Pásmu Gazy poté, co při útoku v sobotu 7. října ozbrojenci hnutí na jihu Izraele pozabíjeli přes 1400 lidí, převážně civilistů. Dalších zhruba 240 osob bylo do Pásma Gazy odvlečeno jako rukojmí. Při odvetných izraelských úderech na Pásmo Gazy zemřelo nejméně 10 328 lidí, informovala v úterý agentura AFP s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které Hamás kontroluje. Tyto údaje ale nelze spolehlivě ověřit.

Proč jsou tunely Hamásu pod Gazou pro Izrael klíčovým bojištěm?

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.