Americká Sněmovna reprezentantů zvolila svým novým předsedou konzervativního republikána z Louisiany Mikea Johnsona. Po 22 dnech, kdy byla dolní komora Kongresu prakticky paralyzovaná, se republikánské většině podařilo zvolit kandidáta přijatelného pro všechny stranické frakce. Demokraté se jako při předchozích hlasováních postavili za lídra své sněmovní menšiny Hakeema Jeffriese. Johnson získal předsednické křeslo většinou 220 hlasů ku 209.

Po hlasování čekalo Johnsona skládání slibu a k průběhu hlasování a svým prioritám do dalších dnů bezprostředně neměl prostor se vyjádřit. Na úterní tiskové konferenci, obklopený svými spolustraníky, nicméně slíbil, že „obnoví důvěru“ v Republikánskou stranu, kterou více než tři týdny ve sněmovně zmítal chaos. „Skupina tady je připravená vládnout a budeme vládnout dobře,“ prohlásil Johnson v úterý.

S novým předsedou se Sněmovna reprezentantů může kromě další agendy začít věnovat schvalování 12 zákonů, které zajistí financování americké vlády, a předejít tak její paralýze, která by nastala 17. listopadu. Na programu jsou také zákony o další podpoře Ukrajiny čelící ruské agresi a o podpoře Izraele v jeho válce proti islamistickému hnutí Hamás.

Jednapadesátiletý Johnson je zástupcem předsedkyně republikánského kongresového klubu. Do Kongresu byl poprvé zvolen v roce 2016, svoji politickou kariéru začal o rok dříve v Louisianě, píše stanice CNN. Ve Washingtonu se vyprofiloval jako podporovatel exprezidenta Donalda Trumpa, a to i v době, kdy Trump aktivně zpochybňoval svoji volební porážku v prezidentských volbách.

Trump před volbou vyjádřil Johnsonovi podporu na své síti Truth Social. Vliv bývalého prezidenta na volbu předsedy dolní komory Kongresu byl patrný už v úterý, kdy na plénu neuspěl nominant Tom Emmer. Trump ho podle svých slov „zabil“, když vyzval své příznivce v konzervativním křídle Republikánské strany, aby Emmera nevolili, a to jak na Truth Social, tak osobně přes telefon, píše server Politico.

V sociálně-politických otázkách se Johnson projevuje jako zarytý konzervativec – v Louisianě podporoval zákony omezující práva na potrat nebo manželství stejnopohlavních párů a pracoval jako advokát pro lobbistickou skupinu Alliance Defending Freedom, která má za cíl šířit křesťanské hodnoty ve školách a ve vládě a mimo jiné se staví proti rozšiřování práv LGBT komunity, podotýká list The Guardian. „Hluboce věřícím“ se Johnson stal v roce 1984, když jeho otec jen těsně přežil nehodu při práci jako hasič, cituje nového předsedu portál Nola.com.

Zpravodajka Politico Olivia Beaversová připomíná, že dnešní hlasování o tom, kdo dolní komoru povede, bylo v pořadí už devatenácté, které rozpolcení republikáni v letošním roce na plénu sněmovny vyvolali, z toho 15 o odvolaném Kevinovi McCarthym, tři o Jimu Jordanovi a jedno o Johnsonovi. Dnes se sněmovní republikánský klub za svým nominantem Johnsonem sjednotil. Hlasování podle zvyklosti probíhalo tak, že každý kongresman i kongresmanka nahlas pronesli jméno preferovaného kandidáta. Když svůj hlas takto odevzdal předchozí neúspěšný kandidát nebo vlivný republikán, ostatní reagovali hlasitým potleskem.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.