Necelý měsíc po předčasných parlamentních volbách má Slovensko novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová ve středu jmenovala premiérem předsedu strany Směr – sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica a následně členy jeho koaličního kabinetu. Fico je ministerským předsedou už počtvrté.

Vládní koalici vytvořil Směr-SD po svém vítězství v zářijových volbách se stranami Hlas –sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS). Nový kabinet bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Tříčlennou vládní koalici ve 150členné sněmovně zastupuje 79 zákonodárců.

Nástupem Fica do úřadu se Slovensko stává po Maďarsku druhou zemí z Visegrádské skupiny (V4), která odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Do V4 patří ještě Česko a Polsko.

Čaputová: Před volbami jsme měli udělat jeden krok. Teď mi ho vyčítají hlavně Češi

Nová slovenská vláda bude vykonávat suverénní zahraniční politiku, řekl Fico. Po jmenování ministerským předsedou také uvedl, že ještě nikdy v moderní historii Slovenska nečelila vláda takové chudobě, rozvráceným financím a rozvrácené společnosti jako nyní.

„Uslyšíte od slovenské vlády, od slovenských ministerstev, suverénní slovenský hlas. Uvidíte vykonávání suverénní slovenské zahraniční politiky,“ uvedl Fico, který v minulosti kritizoval EU i Spojené státy za některá jejich rozhodnutí.

Novým šéfem slovenské diplomacie se stal místopředseda Směru-SD Juraj Blanár. Slovensko tak po letech nebude mít ministra zahraničí, který by byl kariérním diplomatem.

Novými členy vlády je také několik bývalých ministrů. Například ministrem financí se stal Ladislav Kamenický, který tuto funkci zastával v letech 2019 až 2020. Ministrem obrany je zase exministr vnitra Robert Kaliňák. Členy kabinetu byly v minulosti také nová ministryně hospodářství Denisa Saková, dále ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raši a ministr školství Tomáš Drucker.

Ministrem dopravy Čaputová jmenovala syna zpěváka populární kapely Elán Jozefa Ráže mladšího.

Čaputová v proslovu před členy jmenovaného kabinetu uvítala, že nová vládní koalice ujistila, že za kontinuitu považuje členství Slovenska v EU a v NATO.

„Věřím, že budete pokračovat v dobré sousedské politice i vůči těžce zkoušenému východnímu sousedovi,“ řekla Čaputová. Východním sousedem Slovenska je Ukrajina.

Za důležité slovenská prezidentka označila, aby kabinet zastupoval všechny občany, nikoliv jen voliče vládních stran. „Důležité je i ujištění, že v důstojnosti a v právech jsou si rovni i příslušníci menšin a že výkon spravedlnosti má mít plynulý průchod,“ řekl Čaputová. Slovensko podle ní potřebuje posílení společenské soudržnosti.

Fico dříve například řekl, že téma komunity LGBT+ není pro Slovensko prioritní levicové téma. Policie zase v předchozím volebním období, kdy Směr-SD byl opoziční stranou, začala vyšetřovat různé, zejména korupční kauzy z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany.

Čaputová: Před volbami jsme měli udělat jeden krok. Teď mi ho vyčítají hlavně Češi

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist