Izraelská armáda použila v současných bojových operacích v Pásmu Gazy a proti ozbrojencům na jihu Libanonu munici s bílým fosforem, tvrdí organizace Human Rights Watch a Amnesty International. Televize al-Džazíra v úterý informovala, že obě tyto organizace k takovému tvrzení došly na základě vlastních analýz videozáznamů a fotografií bojových operací. Izrael tato obvinění už minulý týden odmítl a označil je za „jednoznačně nepravdivá“.

„Izrael používá při vojenských operacích v Gaze a v Libanonu munici s bílým fosforem, čímž vážně ohrožuje civilisty,“ uvedla na sociální síti X minulý týden organizace Human Rights Watch (HRW). „Bílý fosfor způsobuje hrozivé popáleniny a může zapálit domy. Jeho použití v obydlených oblastech je nelegální,“ napsala HRW a připojila k tomu video, na němž je podle ní použití této munice izraelskou armádou zachyceno. Podle televize France 24 tuto hypotézu potvrdilo i několik expertů stanici France Info a deníku The Washington Post.

Bílý fosfor je hořlavá chemická látka, která je cítit jako česnek. Dává se do dělostřeleckých granátů a bomb a používá se k maskování přesunů na bojišti, kde vytváří hustý kouř. Pro tyto manévry je její použití legální, zakázána je ale v oblastech, kde jsou civilisté.

Izraelská armáda čelila kritice za používání munice s bílým fosforem při operaci Lité olovo v Pásmu Gazy v lednu 2009, jejímž cílem byli rovněž ozbrojenci z hnutí Hamás. Tato operace, která zahrnovala i pozemní invazi izraelské armády do Pásma Gazy, skončila po třech týdnech příměřím a v Pásmu Gazy při ní zemřelo přes 1400 lidí, podle palestinských údajů většinou civilistů.

Za použití munice s bílým fosforem v Pásmu Gazy v roce 2009 izraelská armáda potrestala jednoho ze svých generálů a v roce 2013 slíbila, že tuto munici z arzenálu vyřadí.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.