Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci premiéra příští vlády. Jednání o složení nového kabinetu chce ale zahájit až poté, co dostane od prezidentky pověření. „Budeme sedět na centrále Směru a čekat na telefonát od paní prezidentky,“ řekl.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Sobotní volby vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který dnes řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.

V souvislosti se svým odmítavým postojem vůči vojenské pomoci Ukrajině Robert Fico řekl, že stanoviska jeho strany jsou neměnná a že Slovensko má jiné problémy než Ukrajinu. Dodal, že zahraničněpolitická orientace Slovenska se měnit nebude. To však podle něj neznamená, že nebude kritizovat Evropskou unii. Na jednání o vládním programu by potřeboval zhruba dva týdny. Případné partnery pro vládní spolupráci neuvedl.

Nová slovenská vláda by podle Fica měla obnovit kontroly na hranici s Maďarskem. „Nebudou to pěkné obrázky. Bude třeba použít i sílu na to, abychom vyřešili problém s migranty,“ řekl předseda vítězné strany Směr-SD Robert Fico.

Fico v kampani před sobotními parlamentními volbami na Slovensku kritizoval úřednickou vládu premiéra Ľudovíta Ódora v souvislosti s přílivem nelegálních migrantů. Pro migranty je Slovensko tranzitní zemí na jejich cestě do západní Evropy. Slovenská policie tvrdila, že na uzavření hranic s Maďarskem nemá dostatek techniky ani personálu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist