Liberální zázrak se nekoná, píše v neděli rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

Podle agentury AP hlasování přineslo překvapení – nečekaně se do parlamentu nedostaly krajně pravicová Republika a „po drastickém propadu hlasů“ donedávna koaliční strana Jsme rodina dosavadního předsedy parlamentu Borise Kollára.

Úspěšná naopak byla podle APA i strana Obyčejní lidé expremiéra Igora Matoviče, která je přitom označována za hlavního viníka 3,5 roku trvajícího politického chaosu v zemi, jež je členem EU i NATO. „Na základě výsledků viděli pozorovatelé ještě během volební noci na Slovensku jako pravděpodobnou koalici vedenou proruským Ficem,“ napsala APA.

Agentura AFP poznamenává, že Fico se svou „populistickou“ stranou představují „riziko, že diplomatickou rovnováhu země velmi jasně nakloní na stranu Kremlu“. AFP připomíná několik nedávných Ficových výroků vyznívajících ve prospěch ruského režimu: že by přestal vojensky podporovat Ukrajinu, že válka na Ukrajině začala v roce 2014, když údajní „ukrajinští fašisté“ zabíjeli civilisty ruské národnosti a že by nedovolil zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina na území Slovenska.

BBC v titulku nedělní zprávy o slovenských volbách upozorňuje: „Populistická strana vyhrála hlasování, ale pro koalici potřebuje spojence“. K možnosti ukončení slovenské vojenské pomoci Ukrajině píše: „Tato hrozba vyvolala znepokojení mezi členy Evropské unie a NATO, ale získala podporu na sociálních sítích mezi Slováky, kteří tradičně chovají vřelé city vůči Moskvě.“

Zpravodajská televize CNN na svém serveru v článku s titulkem „Proruský politik zvítězil ve slovenských parlamentních volbách“ píše, že Směr-SD získal více hlasů, než se čekalo. Výsledky pravděpodobně budou znamenat výzvu pro jednotný postoj NATO a EU vůči Ukrajině, domnívá se CNN, která však zároveň upozorňuje, že Fico si nejdříve musí najít koaličního partnera.

„Když byl v opozici, Fico se stal blízkým spojencem maďarského premiéra Viktora Orbána, zvláště pokud jde o kritiku Evropské unie. Existují spekulace, že pokud se vrátí k moci, Fico a Orbán by se mohli spojit a klást překážky Bruselu. Pokud polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost dokáže získat třetí volební období v polských parlamentních volbách v říjnu, tento blok potížistů v EU by mohl ještě posílit,“ varuje CNN.

Německý týdeník Die Zeit píše: „V Bruselu panují obavy, že by se Fico mohl spojit s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Mohly by tak vzniknout spory s EU o právní stát, o migrační témata a o válce na Ukrajině. Ficův pragmatismus z jeho dřívějších funkčních období, kdy Slovensko přivedl do eurozóny a do značné míry se vyhýbal rozepřím s partnery z EU a NATO, však některé z těchto obav mírní.“

List Financial Times pro zprávu o slovenských volbách zvolil titulek „Robert Fico zvítězil ve slovenských volbách s protiukrajinským postojem“. Podobně chorvatský deník Večernji list přichází s titulkem „Proruský expremiér vyhrál slovenské volby s kampaní za zrušení pomoci Ukrajině“.

Polský deník Gazeta Wyborcza píše, že nejpravděpodobnějším povolebním scénářem na Slovensku je koalice Směru, Hlasu a nacionalistů ze strany SNS. „Posledně jmenovanému předsedá Andrej Danko, který je otevřeně proruský a staví se proti podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem. Podobně uvažuje i Robert Fico, který oznámil, že po nástupu k moci zastaví dodávky zbraní na Ukrajinu,“ píše polský list.

„Evropští liberálové asi z vítězství Roberta Fica velkou radost nemají,“ píše maďarský deník Magyar Nezmet. „Politik v kampani několikrát zdůraznil, že v případě jeho zvolení Slovensko nebude posílat další munici na Ukrajinu a zcela zastaví dodávky zbraní. Fico navíc prosazuje i tvrdší postup vůči migraci, takže v těchto dvou oblastech může Maďarsko získat nového spojence,“ dodal maďarský list.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist