Slovenskému expremiérovi Robertu Ficovi, jehož strana Směr-Sociální demokracie (Směr-SD) zvítězila v sobotních parlamentních volbách, v neděli mezi prvními zahraničními politiky poblahopřál maďarský premiér Viktor Orbán. Vždy je dobré spolupracovat s vlastencem, napsal na platformě X.

„Hádejte, kdo je zpátky! Blahopřeji Robertu Ficovi k jeho nespornému vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Je vždy dobré spolupracovat s vlastencem. Těším se na to!“ napsal nacionalistický premiér, k němuž má Fico podle pozorovatelů stále blíže.

„Když byl v opozici, Fico se stal blízkým spojencem maďarského premiéra Orbána, zvláště pokud jde o kritiku Evropské unie,“ uvedla například americká zpravodajská televize CNN. Komentátoři si všímají také toho, že Fico, stejně jako Maďarsko, nehodlá poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině.

Český premiér Petr Fiala (ODS) v neděli ve svém příspěvku na síti X Ficovi výslovně neblahopřál. Popřál však Slovákům, „ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády“. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Česko a Slovensko budou na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou zemí.

Šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová popřála Slovensku vznik vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost. Podle místopředsedy vlády Víta Rakušana (STAN) jsou výsledky slovenských voleb poučením i pro Česko. Pokud chce udržet liberální demokracii, je potřeba její výhody vysvětlovat i lidem z periferie či zklamaným.

Český prezident Petr Pavel uvedl, že je třeba respektovat vůli občanů. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy. Pavlovo vyjádření poskytla Mária Pfeiferová z odboru komunikace Hradu.

Prezident před volbami novinářům řekl, že by Ficův návrat do čela slovenské vlády mohl vést k narušení česko-slovenských vztahů, a to kvůli jeho výrazně odlišným názorům, především v zahraniční politice. Fico pak Pavla kvůli údajnému zásahu do kampaně před slovenskými parlamentními volbami kritizoval. Pavlova slova odmítl. Připustil ovšem, že se s českým prezidentem rozchází v názoru na válku na Ukrajině.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy přitom říká, že zahraniční politika Slovenska po volbách bude pravděpodobně umírněnější, než byla předvolební rétorika předsedy vítězných sociálních demokratů Roberta Fica. Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se podle něj měnit ani vztahy s Českem.

Podle obou politologů bude muset Fico nasadit pragmatičtější zahraniční politiku i kvůli koaličním partnerům. „Nemyslím si tedy, že Slovensko úplně změní orientaci. Ale dobrá zpráva pro příznivce Ukrajiny to není,“ uvedl Mlejnek. Mrklas dodal, že Směr nebude mít ve vládě kritika NATO a EU – stranu Republika, která ve volbách neuspěla. Zejména Hlas bude podle něj držet Fica zpátky.

Šéf slovenských sociálních demokratů však bude podle Mrklase pro domácí publikum nadále uplatňovat poměrně radikální rétoriku směrem k Ukrajině i Bruselu. Pokud se čeští politici nebudou snažit Fica „vychovávat a říkat mu, co má dělat“, nebude podle něj důvod, aby se změnily vzájemné vztahy mezi zeměmi. Vztahy ale asi nebudou tak srdečné, s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) si byl předseda nejsilnější slovenské strany bližší.

Ve volbách se voliči podle Mlejnka rozhodovali spíše na základě nespokojenosti s ekonomikou než podle toho, zda se strany orientují provýchodně, nebo prozápadně. „Výsledek voleb byl primárně dán špatnou ekonomickou situací na Slovensku,“ prohlásil. Lidé si podle něj stěžovali na školství či zdravotnictví, minulá vládní sestava se pak zcela rozložila.

„Ukázalo se, že Slováci a Slovensko si přejí návrat Roberta Fica. Je to opravdu fenomén, dokázal vyhrát páté volby,“ řekl Mrklas. Progresivní Slovensko mělo podle něj nakonec horší výsledek, než mnozí očekávali. Bere to jako poučení, že nelze vyhrát volby pouze vítězstvím ve velkých městech jako Bratislava nebo Košice. Strana podle něj měla špatné výsledky v odlehlých částech země.

Směr nebude mít problém po volbách sestavit koalici, myslí si politologové. Pravděpodobně se dohodne s Hlasem a Slovenskou národní stranou (SNS). „Pellegrini už avizoval, že je pro něj Fico hlavním koaličním partnerem,“ uvedl Mlejnek. Jako možný koaliční partner podle něj připadá v úvahu i Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).