Švédsko povolá do boje proti zločineckým gangům i armádu, která bude asistovat policii. Oznámil to v pátek podle stanice SVT premiér Ulf Kristersson. O spolupráci mezi armádou a policií mluvil v pátek odpoledne během tiskové konferenci i policejní šéf Anders Thornberg, podle něhož je detaily spolupráce nutné ještě projednat.

Kristersson v pátek jednal s Thornbergem i se šéfem armády Micaelem Bydénem. Podle premiéra vláda schválí příští týden mandát, aby policie a armáda mohly spolupracovat na potírání násilí gangů, které označil Kristersson za bezprecedentní. Vláda vypracuje také novou legislativu, aby v budoucnosti byla spolupráce mezi bezpečnostními složkami jednodušší.

Válka gangů si ve Švédsku za uplynulý den vyžádala tři lidské životy. Jeden mladý muž zemřel ve středu večer na movitém jižním předměstí Stockholmu. Jeden člověk zemřel a jeden byl zraněn při střelbě na jiném předměstí švédské metropole. Policie v souvislosti s činem zadržela tři lidi. V noci na čtvrtek pak při výbuchu v univerzitním městě Uppsala zemřela 25letá žena a bylo poničeno pět domů, uvedla agentura AFP.

První střelba nastala nedaleko fotbalového hřiště, kde právě trénovaly děti. „Nevinní lidé bez jakékoliv vazby na organizovaný zločin, včetně několika dětí na tréninku, se opět museli stát svědky nelítostné přestřelky, při níž byl jeden muž zabit,“ řekl premiér Kristersson, podle kterého je problém důsledkem politiky předchozích vlád. „Dovedla nás sem nezodpovědná imigrační politika a neúspěšná integrace,“ řekl. „Budeme gangy stíhat a porazíme je,“ doplnil.

Kristersson loni se svým pravicovým blokem vyhrál parlamentní volby a vládu utvořil s podporou protiimigrační strany Švédští demokraté. Předtím v zemi po osm let vládla sociální demokracie, jejíž šéfka a bývalá premiérka Magdalena Anderssonová vyzvala, aby vláda kvůli násilnostem využila armádu. „Tohle není Švédsko, takhle Švédsko nemá vypadat,“ řekla vůdkyně opozice.

„Je to úroveň násilí teroristického druhu, která nemá obdoby,“ uvedl Thornberg. Podle něj ale nic nenasvědčuje tomu, že by tento druh násilí měl rychle skončit. Podle policejních statistik během útoků zemřelo jen v záři 12 lidí - jedna žena zemřela při bombovém útoku a zbylých 11 lidí bylo zastřeleno. Je pravděpodobné, že se stanou další incidenty, než se podaří zvrátit nepříznivý stav, dodal policejní šéf.

Při spolupráci policie s armádou je ve hře logistická podpora ze strany armády či společné hlídky policistů a vojáků. „Bude se tak dít pod velením policie,“ uvedl Thornberg a dodal, že je vyloučeno, aby vojáci sami hlídkovali ve švédských městech.

Nasazení armády naznačil při svém projevu ve čtvrtek večer i premiér Kristersson, opatření požadovala také opozice. "Švédsko nikdy nic podobného nezažilo. A ani žádná další země v Evropě nic podobného nyní nezažívá," řekl podle deníku Financial Times (FT) Kristersson v televizním projevu.

Pravicový premiér, jehož vláda se opírá také o Švédské demokraty, kteří vystupují proti masové migraci, přičítá současnou situaci selhání svých předchůdců. „Dovedly nás sem nezodpovědná imigrační politika a selhání snah o integraci. Sociální vyloučení a paralelní společnosti napájejí zločinecké gangy, které mohu bezohledně nabírat nové členy mezi dětmi a vycvičit je, aby se staly vrahy,“ uvedl Kristersson.

Série násilných činů vypukla v důsledku sporu 36letého švédsko-tureckého vůdce zločinecké sítě Foxtrot a jeho 33letého bývalého spolupracovníka. Oba muži se podle všeho ukrývají v Turecku. Gangy bojují o vliv nad obchodem s drogami a zbraněmi.