Ukrajina v pondělí předala českým úřadům pět osob podezřelých, že od stovek Čechů vylákaly dohromady přes 7,5 milionů eur (183 milionů korun). V úterý o tom s odvoláním na ukrajinskou policii informoval server Ukrajinska pravda. Na vyšetřování podvodných aktivit se podle tohoto zdroje podílelo přes 100 ukrajinských a českých policistů. Podvodníky organizoval i nejméně jeden občan České republiky, vyplývá ze zprávy ukrajinského serveru. Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík na dotaz ČTK řekl, že o případu nemá informace.

Podvodníci podle ukrajinského serveru volali lidem, přičemž se vydávali za pracovníky bezpečnostních oddělení bank. Svým obětem tvrdili, že jejich bankovní účet se stal terčem hackerského útoku, a přemlouvali je, aby peníze převedli na jiný účet. Používali přitom technologii takzvaného spoofingu, což znamená, že příjemci hovoru se zobrazuje známé číslo, i když ve skutečnosti volá někdo jiný. Dohromady zmanipulovali 665 lidí, uvádí se ve videu ukrajinské policie, které zveřejnil server Ukrajinska pravda.

Podvodnou síť podle ukrajinských zdrojů organizovali občané Ukrajiny i České republiky, kteří pro své záměry najali přes 20 lidí. Z Ukrajiny má být později vydán ještě jeden člověk. Předání pěti zadržených se uskutečnilo na hraničním přechodě Krakivec ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny.