Ukrajina v pondělí předala českým úřadům pět osob podezřelých, že od stovek Čechů vylákaly dohromady přes 7,5 milionů eur (183 milionů korun). V úterý o tom s odvoláním na ukrajinskou policii informoval server Ukrajinska pravda. Na vyšetřování podvodných aktivit se podle tohoto zdroje podílelo přes 100 ukrajinských a českých policistů. Podvodníky organizoval i nejméně jeden občan České republiky, vyplývá ze zprávy ukrajinského serveru. Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík na dotaz ČTK řekl, že o případu nemá informace.

Podvodníci podle ukrajinského serveru volali lidem, přičemž se vydávali za pracovníky bezpečnostních oddělení bank. Svým obětem tvrdili, že jejich bankovní účet se stal terčem hackerského útoku, a přemlouvali je, aby peníze převedli na jiný účet. Používali přitom technologii takzvaného spoofingu, což znamená, že příjemci hovoru se zobrazuje známé číslo, i když ve skutečnosti volá někdo jiný. Dohromady zmanipulovali 665 lidí, uvádí se ve videu ukrajinské policie, které zveřejnil server Ukrajinska pravda.

Podvodnou síť podle ukrajinských zdrojů organizovali občané Ukrajiny i České republiky, kteří pro své záměry najali přes 20 lidí. Z Ukrajiny má být později vydán ještě jeden člověk. Předání pěti zadržených se uskutečnilo na hraničním přechodě Krakivec ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist