Ukrajinská armáda osvobodila vesnici Kliščijivka u Bachmutu na východě země. S odvoláním na mluvčího východního uskupení ukrajinských sil a prohlášení jednotek, které se na tomto úspěchu podílely, to na svém webu napsal list Ukrajinska pravda. Sami vojáci ale varují, že ves, která je důležitá pro další postup ukrajinské protiofenzivy, se Rusové snaží dobýt zpět. Vojákům už mezitím poděkoval za osvobození Kliščijivky prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva se dosud ke zprávám o ztrátě obce nevyjádřila.

„Kliščijivka byla vyčištěna od Rusů a osvobozena,“ uvedl podle tiskových agentur velitel ukrajinských pozemních sil generál Oleksandr Syrskyj. Rusové v lednu ohlásili dobytí této vesnice, kterou BBC nyní označila za „klíč k Bachmutu“. Ten Rusové dobyli po krvavých mnohaměsíčních bojích v květnu. Od spuštění protiofenzivy na začátku června ukrajinské jednotky postoupily na křídlech okolo Bachmutu, který stále drží Rusové.

Osvobození Kliščijivky nejprve naznačil šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, který na sociální síti zveřejnil fotografii vojáků před poničeným kostelem i s komentářem: Ukrajina si vždy vezme zpět, co jí patří. Jermak neuvedl místo, kde byl snímek pořízen. Kostel na snímku je však podle agentury Unian identický s kostelem v obci Kliščijivka.

„Vesnice byla v posledních týdnech v centru protiofenzivy ukrajinské armády,“ uvedl Unian a dodal, že jde o pozici strategicky důležitou z hlediska ofenzivy vedené jižně od Bachmutu.

Ukrajinští vojáci nyní v osvobozené vsi upevňují své pozice, uvedl kapitán Ilja Jevlaš z východního velitelství. „My, vojáci 80. samostatné výsadkové útočné brigády, 5. samostatné útočné brigády, samostatné útočné brigády policie Ljuť jsme splnili úkol – obec Kliščijivka jsme osvobodili od okupantů. Nepřítel však neustává v pokusech ji znovu dobýt,“ uvádějí vojáci ve videu zveřejněném na Facebooku policejní brigády.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že „nepřítel pokračoval v útočných operacích, marně se pokoušel vytlačit ruské vojáky z obcí Kliščijivka a Andrijivka“. Kliščijivka leží zhruba dva kilometry severně od Andrijivky. K dnešním zprávám o ztrátě Kliščijivky se ruské ministerstvo dosud nevyjádřilo, napsal server Meduza.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist