Ruský vojenský soud na Sachalinu odsoudil k 13 letům odnětí svobody vojáka, který odmítl bojovat ve válce proti Ukrajině, přestože měl s armádou uzavřený profesionální kontrakt. O případu informovala média s odvoláním na sdělení soudu. V něm odsouzený figuruje jen jako „voják K.“, ale v médiích se mezitím objevilo plné jméno odsouzeného. Trest si má podle verdiktu odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem.

Maxim Kočetkov byl za dezerci odsouzen k devíti rokům, ale protože už byl v únoru odsouzen k podmíněnému trestu za svévolné opuštění jednotky, nakonec si má odpykat 13 let, vysvětlila stanice Nastojaščeje vremja. Voják podle vyšetřovatelů v květnu opustil svou jednotku a nevrátil se ve snaze vyhnout se odeslání do války. Policisté jej zatkli na počátku července.

Kočetkov byl podle zpravodajského kanálu Sota spolu s dalšími ruskými vojáky odmítajícími bojovat už loni vězněn v nelidských podmínkách v bývalé věznici v jedné vsi v Ruskem okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

O poměrech za ostnatým drátem informovala novináře Kočetkova matka, podle které část uvězněných vojáků násilím a hrozbami donutili souhlasit s odesláním na frontu a další část z nich „zmizela neznámo kde“, což se týkalo zejména důstojníků odmítajících bojovat.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.