Ruský vojenský soud na Sachalinu odsoudil k 13 letům odnětí svobody vojáka, který odmítl bojovat ve válce proti Ukrajině, přestože měl s armádou uzavřený profesionální kontrakt. O případu informovala média s odvoláním na sdělení soudu. V něm odsouzený figuruje jen jako „voják K.“, ale v médiích se mezitím objevilo plné jméno odsouzeného. Trest si má podle verdiktu odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem.

Maxim Kočetkov byl za dezerci odsouzen k devíti rokům, ale protože už byl v únoru odsouzen k podmíněnému trestu za svévolné opuštění jednotky, nakonec si má odpykat 13 let, vysvětlila stanice Nastojaščeje vremja. Voják podle vyšetřovatelů v květnu opustil svou jednotku a nevrátil se ve snaze vyhnout se odeslání do války. Policisté jej zatkli na počátku července.

Kočetkov byl podle zpravodajského kanálu Sota spolu s dalšími ruskými vojáky odmítajícími bojovat už loni vězněn v nelidských podmínkách v bývalé věznici v jedné vsi v Ruskem okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

O poměrech za ostnatým drátem informovala novináře Kočetkova matka, podle které část uvězněných vojáků násilím a hrozbami donutili souhlasit s odesláním na frontu a další část z nich „zmizela neznámo kde“, což se týkalo zejména důstojníků odmítajících bojovat.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist