Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informoval v pátek ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o situaci na bojišti. Ukrajinská média informují, že v noci Rusové útočili například na okolí Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti, výbuchy jsou hlášeny ale i z Chmelnycké oblasti v západní části Ukrajiny.

„Obranné síly měly během ofenzivních operací částečný úspěch v oblasti Kliščijivky. Během útoku osvobodily Andrijivku v Doněcké oblasti, přičemž způsobily nepříteli významné ztráty na životech i technice,“ píše se ve svodce generálního štábu.

O tom, že ukrajinské jednotky Andrijivku osvobodily, informovala už ve čtvrtek náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. Její informace ovšem odmítla třetí samostatná útočná brigáda, která v oblasti působí, později je stáhla i ona sama. "Bylo těžko a situace se za včerejšek (čtvrtek) několikrát dynamicky měnila," napsala Maljarová na telegramu o bojích o Andrijivku.

Třetí samostatná útočná brigáda podle serveru Ukrajinska Pravda uvedla, že posádku ruské 72. samostatné motostřelecké brigády v Andrijivce obklíčila, odřízla od jiných ruských jednotek a "rozdrtila" ji. "Dobytí a udržení Andrijivky je důležitý bod na cestě k průlomu na pravém křídle od Bachmutu a klíčem k úspěchu celé další ofenzívy (v této oblasti)," uvedla ukrajinská brigáda. Podle fotografie zveřejněné na telegramu je osada srovnaná se zemí.

Andrijivka je malá osada, v níž původně žilo několik desítek lidí. Leží na železniční trati mezi vesnicemi Kliščijivka a Kurdjumivka na jih od Bachmutu. O toto město sváděly ruské a ukrajinské síly tvrdé a krvavé boje po řadu měsíců. Ovládnutí zničeného města ruskou stranou oznámil Jevgenij Prigožin, tehdejší šéf Wagnerovy žoldnéřské společnosti, letos v květnu.

Šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak informoval, že po ruském nočním ostřelování těžkým dělostřelectvem jsou škody v okolí Nikopolu. V Červonohryhorivce byl poničen dopravní objekt, hořela suchá tráva. Hasiči oheň uhasili.

V pátek časně ráno ukrajinské vzdušné síly podle agentury Unian uvedly, že nad Vinnyckou oblastí je skupina nepřátelských bezpilotních letounů, které míří na severozápad, napsala agentura Unian. Protivzdušná obrana pracovala v Chmelnycké oblasti, odkud byly hlášeny výbuchy.

O explozi bez dalších podrobností informoval také Ivan Fedorov, starosta Rusy okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Fedorov žije na území kontrolovaném Kyjevem. Melitopol podle něj dnes zažil "neklidné svítání".

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.