Ukrajinští vojáci ve středu pokračovali v protiofenzivě proti ruské invazní armádě přinejmenším ve třech směrech a zaznamenali úspěchy, uvedl ve své nejnovější analýze týkající se bojů americký Institut pro studium války (ISW). Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu sdělila, že ukrajinské jednotky za uplynulý den postoupily o 200 až 500 metrů u města Bachmut a zhruba o 300 až 350 metrů v Záporožské oblasti.

„Naši vojáci se pohybují v podmínkách mimořádně tvrdých bojů, letecké a dělostřelecké převahy nepřítele,“ napsala Maljarová. V pozdějším komentáři tvrdila, že ukrajinské ztráty jsou v těchto bojích „mnohonásobně“ nižší než na ruské straně. „Během války ani jedna strana nezveřejňuje přesné údaje o svých ztrátách, protože nepřítel je může využít k předvídání dalších akcí protivníka na bojišti,“ poznamenala náměstkyně. „Obecně máme za celou válku mnohonásobně menší ztráty,“ dodala.

Agentura Reuters v této souvislosti upozornila, že zatímco Maljarová v ukrajinské televizi řekla, že za poslední týden byly podle ní ruské ztráty v některých úsecích frontové linie pětkrát až téměř devětkrát vyšší než ty ukrajinské, ruský prezident Vladimir Putin v úterý tvrdil, že Ukrajina má od začátku své protiofenzivy až desetkrát vyšší lidské ztráty, než jaké jsou na ruské straně.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Institut pro studium války ve svém komentáři k vývoji bojů kromě Maljarové zmiňuje rovněž informace ruských vojenských blogerů, kteří podle něj uváděli, že ukrajinské síly pokračovaly v protiútocích na severozápadním, severovýchodním a jihozápadním okraji Bachmutu na východě země.

„Ukrajinské a ruské zdroje navíc hlásily, že boje pokračují na západě Doněcké oblasti, zejména kolem obce Makarivka, a na západě Záporožské oblasti, jižně od Orichiva,“ píše dále ISW. Upozornil rovněž na spekulace ruských válečných blogerů, podle kterých tempo ukrajinských útoků mohlo snížit špatné počasí a silný déšť na jihu Ukrajiny. Podle Maljarové nicméně povětrnostní podmínky nemají na ofenzivní akce Ukrajiny vždy vliv.

„V současné době jsme v ofenzivě i defenzivě, liší se to v různých směrech... Je to velmi vážná patová situace,“ prohlásila Maljarová, podle níž ruské jednotky už déle než týden nikde nepostoupily.

„Ukrajinské síly pokračovaly v protiofenzivních operacích v blízkosti administrativní hranice Doněcké a Záporožské oblasti a ke 14. červnu údajně dosáhly v této oblasti zisků, píše Institut pro studium války a zmiňuje omezené ukrajinské útoky v západní části Záporožské oblasti. Ruské invazní síly pak podle něj prováděly omezené útoky u města Kupjansk, jižně od Kreminny na severovýchodě země a také na linii mezi Avdijivkou a Doněckem. Obě strany pak útočily v oblasti Bachmutu.

Ukrajina v pondělí oznámila, že znovu dobyla sedm obcí a její jednotky postoupily až o 6,5 kilometru, přičemž podle tvrzení Ukrajinců ovládly 90 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Rusko žádné ukrajinské zisky nepřiznalo.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist