Ukrajina dobyla zpět čtyři těžební plošiny u Krymu, které Rusko okupovalo od roku 2015. Podle serveru Ukrajinska pravda to v pondělí uvedla vojenská rozvědka. Plošiny, které slouží k dobývání ropy a plynu, Rusko po rozpoutání války proti Ukrajině využívalo podle rozvědky jako heliporty a umístilo na ně radary.

„Unikátní operaci k opětovnému ovládnutí plošin podnikly jednotky vojenské rozvědky. Podařilo se dobýt plošiny Petro Hodovalec, Ukrajina, Tavrida a Syvaš. Speciálním silám se při operaci podařilo získat cennou kořist v podobě zásob neřízených střel pro vrtulníky a také radar Něva, který dokáže sledovat pohyb lodí v Černém moři,“ napsala rozvědka na síti Telegram.

Při jedné fázi operace nastal boj mezi ukrajinskými speciálními jednotkami ve člunech a ruskou stíhačkou Su-30. „Ruský letoun byl poškozen a musel ustoupit,“ tvrdí rozvědka. Ruské ministerstvo obrany tehdy naopak tvrdilo, že potopilo dva ukrajinské čluny.

Na boje mezi Rusy a Ukrajinci o ovládnutí plošin, které mohou stejně jako v případě Hadího ostrova na západě Černého moře posloužit jako předsunuté základny či heliporty a mohou být na nich umístěny střely dlouhého doletu, upozornilo britské ministerstvo obrany v srpnu.

Na Ukrajině se zmíněným plošinám přezdívá Bojkovy věže, a to kvůli korupčnímu skandálu z roku 2011, kdy vyšlo najevo, že dvě plošiny byly zakoupeny za dvojnásobek tržní ceny, což státní rozpočet připravilo o 400 milionů dolarů (více než devět miliard korun). Ve skandálu podle BBC figuroval později svržený prezident Viktor Janukovyč a bývalý šéf centrální banky Serhij Arbuzov, nicméně aféra byla pojmenována po tehdejším ministrovi paliv a uhelného průmyslu, jakkoli ministr Jurij Bojko mezi podezřelými nefiguroval.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.