Počet lidí zabitých či zraněných kazetovou municí se v loňském roce celosvětově zvýšil osmkrát na více než 1000. Stalo se tak především v důsledku války na Ukrajině, kde tuto zbraň dosud používalo především Rusko. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny, která vede kampaň za zákaz kazetové munice.

Kazetová munice vybuchne ve vzduchu nad svým cílem a vypustí desítky menších bomb, které se rozprostřou po libovolně velké oblasti, nejvíce až jako několik fotbalových hřišť. Menší bomby explodují na kovové šrapnely, jež mohou trhat končetiny nebo způsobit jiné smrtící zranění. Jelikož některé z těchto menších náloží mohou být vadné a nemusí vybouchnout ihned, obzvláště rizikovými jsou pak pro děti, které na ně mohou narazit i léta po skončení konfliktu a vzít je do rukou.

Úmluvu zakazující převoz a výrobu kazetové munice podepsalo od roku 2008 přes 120 zemí, nikoliv ale Spojené státy, Rusko či Ukrajina.

Zpráva skupiny Cluster Munition Coalition uvádí, že ze 1172 obětí kazetové munice v loňském roce zemřelo 353 lidí, z toho více než 300 na Ukrajině. Je to nejvíce od doby, kdy skupina před 14 lety začala sestavovat své výroční zprávy. Zpráva také uvádí, že téměř všechny oběti byli civilisté a tři čtvrtiny z nich byly děti, které často lákají ke hře nevybuchlé bomby, jež někdy připomínají lesklé koule nebo baterie.

„Je nehorázné, že civilisté stále umírají a jsou zraňováni kazetovou municí i 15 let poté, co byly tyto zbraně zakázány,“ řekla Mary Warehamová z organizace Human Rights Watch na tiskové konferenci v Ženevě.

Zpráva uvádí, že na Ukrajině používalo Rusko kazetovou munici „opakovaně“, zatímco Ukrajina ji nasazovala také, ale „v menší míře“. Kyjev ani Moskva na zprávu bezprostředně nereagovaly.

Jedná se o statistiku za loňský rok, v níž nejsou zahrnuty případy použití americké kazetové munice, kterou od července začala od Spojených států dostávat Ukrajina. Kyjev tvrdí, že tento typ munice nasazuje pouze proti ruským jednotkám na frontové linii. Rusko popírá, že by kazetovou munici vůbec používalo, v reakci na rozhodnutí USA ohledně dodávek Kyjevu ale pohrozilo, že tak učiní.

Washington ve zdůvodnění dodávek kazetové munice na Ukrajinu uvedl, že jde o legitimní prostředek proti vojenským cílům, který může zachránit životy, pokud by urychlil konec války. Dodal také, že americká kazetová munice za sebou zanechává mnohem méně nevybuchlých bomb než munice používaná Ruskem.

Zpráva dále informuje, že v loňském roce bylo použití kazetové munice poprvé zdokumentováno v Barmě. Nasazena byla také v Ázerbájdžánu, Iráku, Laosu, Libanonu, Sýrii a Jemenu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist