Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v pondělí podle očekávání předal vedení parlamentu svůj rezignační dopis. Poslanci by ještě tento týden měli rozhodnout o jeho nástupci v čele resortu, který má klíčový význam v době, kdy se Ukrajina už více než rok a půl brání ruské agresi. Prezident Volodymyr Zelenskyj už oznámil, že místo něj navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavního ukrajinského privatizačního fondu.

„Bylo ctí sloužit Ukrajincům a pracovat v posledních 22 měsících pro ukrajinskou armádu, šlo o nejtěžší období v ukrajinských moderních dějinách,“ napsal Reznikov na sociální síti X, někdejším Twitteru.

Reznikov vedl ministerstvo obrany od konce roku 2021. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně naléhal na své západní spojence, aby Kyjevu poskytli těžkou techniku, a umožnili tak zahájit další protiofenzivu proti Rusku. V průběhu konfliktu se stal jednou z nejvýraznějších tváří ukrajinského odporu proti ruským invazním silám. Podle ukrajinských médií se stane novým velvyslancem Ukrajiny v Británii.

Jedenačtyřicetiletý Umerov je bývalý poslanec a v čele Fondu státního majetku stojí od loňského září. Tento původem krymský Tatar hrál roli v citlivých válečných jednáních, například o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.