Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí na sociálních sítích zveřejnil první video od konce června, kdy se spolu se svými žoldnéři pokusil o ozbrojenou vzpouru. Na záběrech stojí v pouštní krajině v maskáčích a se zbraní v ruce. Agentury Reuters a AP uvedly, že se jim video nepodařilo ověřit, podle Prigožinova komentáře a příspěvků na proruských kanálech na Telegramu se ale zdá, že je šéf wagnerovců na africkém kontinentu.

„Teplota plus 50 (stupňů Celsia), vše, jak máme rádi. Wagnerova skupina provádí (průzkumné a pátrací operace). Dělá na všech kontinentech Rusko ještě větší a Afriku ještě svobodnější,“ říká na záznamu Prigožin a dodává, že jeho žoldnéři jsou noční můrou pro extremistické skupiny „Islámský stát a al-Káidu a další zločince“.

Wagnerovci také podle Prigožina „plní úkoly, které jim byly stanoveny“ a verbuje do svých řad nové bojovníky. Video je doplněno o telefonní číslo.

Osud Wagnerovy skupiny a jejího šéfa je podle Reuters nejasný od chvíle, kdy koncem června vedl krátkou vzpouru proti ruskému ministerstvu obrany. Kreml po bleskové akci, která zahrnovala tažení na Moskvu, prohlásil, že Prigožin a někteří jeho žoldnéři – kteří se účastnili některých z nejzuřivějších bitev války na Ukrajině – odejdou do Běloruska, kde měli podle předpokladů cvičit běloruskou armádu.

Wagnerovci jsou aktivní v Mali a agentura AP dříve s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že o jejich pomoc požádala vojenská junta v Nigeru, která se tam při převratu nedávno chopila moci.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.