Ruský soud v pátek v dalším procesu poslal na 19 let do vězení opozičního předáka Alexeje Navalného, kterého uznal vinným v případě nových obvinění mimo jiné z extremismu. Informovaly o tom tiskové agentury. Prokuratura pro kritika Kremlu žádala 20 let za mřížemi. Navalnyj, jenž si už odpykává dřívější tresty, obvinění z extremismu označil za absurdní.

„Odsouzený byl uznám vinným z vytváření extremistické komunity a z účasti v ní, z financování extremistických aktivit, organizování extremistické komunity, veřejných výzev k extremistickým aktivitám a ze zapojení nezletilých do akcí nebezpečných pro jejich život,“ napsala ruská státní tisková agentura TASS.

Sedmačtyřicetiletý Navalnyj tvrzení obžaloby o vytvoření extremistické organizace – tedy Fondu boje proti korupci – už dříve označil za absurdní. V předvečer vynesení rozsudku vyzval své stoupence, aby se nenechali zastrašit, protože právě to je účelem soudního procesu a trestu, připomínajících éru komunistického diktátora Josifa Stalina.

Jeden z nejhlasitějších ruských oponentů prezidenta Vladimira Putina obvinění označuje za podobně vykonstruovaná a politicky motivovaná jako ta předešlá, kvůli kterým už byl odsouzen dříve. Ruské úřady Navalného uvěznily v lednu 2021 hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Odpůrce režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy. Kvůli léčbě v Berlíně nesplnil Navalnyj podmínky předchozího podmíněného odsouzení, a soud ho proto uvěznil na zhruba 2,5 roku. Loni dostal ještě devět let za údajný podvod.

Navalnyj politickou dráhu zahájil bojem proti korupci, v jehož rámci organizoval protirežimní protesty. Úřady během potlačování ruského disentu zakázaly Navalného protikorupční organizaci jako extremistickou.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.