Spojené státy se navzdory nynějšímu vzestupu cen ropy na světových trzích nadále domnívají, že díky dohodě o cenovém stropu na ruskou ropu se daří omezovat Moskvě příjmy a stabilizovat trhy s energiemi. Podle agentury Reuters to uvedl vysoce postavený činitel amerického ministerstva financí Eric Van Nostrand.
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a s nimi Austrálie od loňského prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cílem tohoto ujednání je omezit Moskvě příjmy k financování války na Ukrajině, ale zároveň zabránit výraznému výpadku v dodávkách ruské ropy na světový trh.
„Náš postup zasáhl nejdůležitější zdroj peněz Kremlu. Před válkou příjmy z ropy tvořily zhruba třetinu ruského rozpočtu, v roce 2023 však tento podíl klesl pouze na 25 procent,“ uvedl v projevu připraveném pro konferenci v Londýně Van Nostrand, který na americkém ministerstvu financí působí jako náměstek pro hospodářskou politiku.
Paradox války: Ukrajinské tanky a obrněná vozidla jezdí na ruskou naftu
Ruské údaje podle něj ukazují, že příjmy ruského rozpočtu plynoucí z ropy se v letošním prvním pololetí meziročně snížily téměř o 50 procent a že ruská ropa se prodává s výraznou slevou ve srovnání se severomořskou ropou Brent. Ta je hlavním indikátorem vývoje cen ropy ve světě.
Cena Brentu se nyní pohybuje v blízkosti 85 dolarů za barel. K jejímu růstu v poslední době přispívá omezování dodávek skupinou OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Ruské ministerstvo financí tento týden uvedlo, že průměrná cena ruské ropy Urals v červenci stoupla na 64,37 dolaru z červnových 55,28 dolaru za barel. Rusko je největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.
Van Nostrand uvedl, že ruští představitelé si na dopad cenového stropu stěžují a že Kreml musel začít uvažovat o vyšším zdanění vývozců ropy, které by posílilo rozpočtové příjmy. Upozornil, že zvýšení daní by mohlo podkopat dlouhodobé vyhlídky ruského ropného průmyslu.
Dohoda o cenovém stropu podle něj Rusku stále omezuje příjmy a zemím, které nejsou v dohodě zapojeny, poskytuje páku ke sjednávání nižších cen při nákupech ruské ropy. Washington si je nicméně vědom, že situace na trzích se může rychle změnit a že Rusko se bude dál snažit cenový strop obcházet, upozornil Van Nostrand.
„Nadále bedlivě sledujeme trhy s ropou a spolu se svými spojenci se soustředíme na vynucování dodržování sankcí,“ dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist