Británie spolupracuje s Tureckem na obnově černomořských obilných dohod, řekl v úterý v telefonátu britský premiér Rishi Sunak ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Kreml naopak ve stejný den prohlásil, že návrat k dohodám v tuto chvíli není možný, jelikož ruské zájmy ve smlouvách „nejsou brány v potaz“, píše agentura Reuters.

Sunak v telefonátu také řekl, že ho „zděsilo“, jaké škody napáchaly pondělní ruské útoky v ukrajinské Oděse, při kterých byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí utrpělo zranění. Británie bude podle Sunaka ruské činy nadále odsuzovat na půdě Organizace spojených národů (OSN). Ruská armáda v posledních dnech podle ukrajinských úřadů častěji útočí na ukrajinskou infrastrukturu spojenou s vývozem obilí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zopakoval, že Rusko se k obilným dohodám vrátí, pokud se budou brát v potaz ruské požadavky. Moskva tvrdí, že nebyla naplňována ta část dohod týkající se mimo jiné vývozu ruských hnojiv. Mluvčí ukrajinské rozvědky Andrij Jusov v úterý podle agentury Unian obvinil Rusko, že odstoupení od dohod plánovalo dlouho před jeho formálním oznámením s cílem snížit množství vyvezeného obilí z Ukrajiny.

Moskva svou účast na dohodách pozastavila po více než roce. Smlouvy zprostředkované OSN a Tureckem umožňovaly navzdory bojům na Ukrajině vyvážet desítky milionů tun zemědělských komodit z ukrajinských přístavů v Černém moři. Část dohod se týkala vývozu ruských potravin a hnojiv, podle Moskvy ale export jejích produktů limitují mimo jiné sankce ve finančním sektoru. Rusko tak z dohod nemůže těžit naplno.

Ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru vyvolala celosvětový nárůst cen potravin, který se projevil především v chudších částech světa. Peskov uvedl, že vývoz obilí bude tématem nadcházejícího rusko-afrického summitu v Petrohradu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.