Most spojující Rusko s anektovaným Krymem byl v pondělí v noci vážně poškozen. Doprava na něm byla brzy ráno přerušena kvůli „mimořádné události“, píše BBC s odvoláním na místní zdroje. Server její ruskojazyčné verze zmiňuje dvojici explozí, agentura TASS s odvoláním na ruské úřady informovala o dvou mrtvých a zraněném dítěti. Jeden díl vozovky byl poničen, poškozen byl také další, uvedl zpravodajský kanál Baza, který v sociální síti Telegram také zveřejnil záběry způsobených škod. Ty ukazují i další záběry šířící se internetem. Ruské ministerstvo dopravy podle TASS potvrdilo poškození vozovky, mostní pilíře prý poškozeny nebyly. Železniční doprava přes most, který představuje důležitou zásobovací tepnu ruských vojsk bojujících na Ukrajině, byla podle záběrů z internetu mezitím obnovena.

Ruský prezident Vladimir Putin označil poškození Krymského mostu za teroristický čin, obvinil z něj Ukrajinu a uvedl, že Moskva na něj připravuje reakci. Šéf Kremlu zároveň vyzval ke zpřísnění bezpečnostních opatření na této strategické infrastruktuře. Za dobu trvání ruské invaze na Ukrajinu se tak stalo už podruhé.

Výbuchy bylo podle zdrojů, na něž se odvolává BBC, slyšet po 3:00 místního času (4:00 SELČ) z města Kerč, v němž most ústí na Krym. Ruské úřady uvedly, že se incident stal u 145. pilíře mostu. Podle agentury Ukrinform byla poškozena nejméně jedna část mostu mezi dvojicí pilířů.

Událost si vyžádala životy muže a ženy, manželského páru z ruské Belgorodské oblasti, jak uvedl tamní gubernátor. Jejich dcera je podle ruských médií na jednotce intenzivní péče, podle dřívějších zpráv utrpěla poranění hlavy. Podle BBC bylo rodičům 40 a 36 let, dívce je 14. Na záběrech z místa, které se šíří na sociálních sítích, je vidět stojící poničené auto.

Proruské úřady informovaly o zastavení automobilového provozu a vyzvaly obyvatele, aby na most nevjížděli. Přerušena byla podle agentury TASS také trajektová a železniční doprava.

V pondělí v poledne už ale po mostě opět jezdí vlaky a úřady doufají, že se do večera železniční spojení vrátí k jízdnímu řádu. Opět také fungují trajekty, jejichž plavby byly po explozích na mostě zastaveny, hlásí ruská média. Místní úřady podle nich také doufají, že se podaří obnovit silniční dopravu po mostě alespoň v jednom pruhu.

„Vzhledem k současné situaci žádám obyvatele a hosty poloostrova, aby se zdrželi cestování přes Krymský most a z bezpečnostních důvodů zvolili alternativní pozemní trasu přes nové regiony,“ napsal na Telegramu šéf Ruskem dosazené správy Krymu Sergej Aksjonov. Za své „nové regiony“ Rusko označuje ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, které zčásti okupuje.

Přes tuto výzvu se na příjezdu k mostu z ruského Krasnodarského kraje vytvořila dopravní zácpa o délce asi čtyři kilometryKrym je oblíbenou destinací ruských turistů. Ruské úřady i proto zdůraznily, že poloostrov je dostatečně zásoben pohonnými látkami i jídlem.

Ruský národní protiteroristický výbor (NAK) uvedl, že most poškodila dvě ukrajinská dálkově ovládaná plavidla. O nasazení námořních dronů informovala s odvoláním na své nejmenované zdroje z ukrajinské tajné služby SBU i ukrajinská média, stanice BBC či agentura AFP. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila Spojené státy a Británii, že řídí ukrajinské „teroristické“ akce. Odstraněním následků útoku se už zabývá vládní komise, oznámil mluvčí ruského premiéra Michaila Mišustina.

„Dvě ukrajinská dálkově ovládaná hladinová plavidla ve 3:05 (4:05 SELČ) podnikla útok na Krymský most,“ uvedl NAK a dodal, že ruská kriminální ústředna věc vyšetřuje jako „teroristický útok“. Při útoku, který podle ruských vyšetřovatelů poškodil jednu ze sekcí silniční části mostu, zahynuli ruští manželé, jejich dcera byla zraněna.

„Dnešní útok na Krymský most spáchal kyjevský režim. Tento režim je teroristický a má všechny známky mezinárodní organizované zločinecké skupiny. Rozhodnutí přijímají ukrajinští představitelé a vojáci za bezprostřední účasti amerických a britských zvláštních služeb a politiků. USA a Británie řídí teroristickou státní strukturu,“ tvrdila mluvčí ruské diplomacie Zacharovová podle agentury TASS, žádné důkazy o spojení USA a Británie do příprav útoku na most ale nenabídla.

Vládní komise v čele s místopředsedou vlády Maratem Chusnullinem se již zabývá odstraněním následků „mimořádné události“ na mostě, oznámil premiérův mluvčí Boris Beljakov.

Noční útok byl speciální operací ukrajinského vojenského námořnictva a tajné služby SBU, napsal v pondělí server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenované zdroje. „Most byl napaden pomocí dálkově ovládaných hladinových plavidel. Bylo těžké most zasáhnout, ale nakonec se to podařilo,“ citoval portál svůj zdroj z SBU. Stejný výrok od svého zdroje v SBU citovala i ruská redakce BBC.

Sama SBU se k poškození mostu vyjádřila v rýmované říkance s dovětkem „hudba lidová, text SBU“. Podobně se podle BBC stalo i po předchozím útoku na most loni na podzim.

Krymský či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem, který většina mezinárodního společenství nadále považuje za součást Ukrajiny. Loni v říjnu ho poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu. Kyjev se k útoku podle agentury Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.