Americké ministerstvo obrany v úterý zvýšilo na 6,2 miliardy dolarů (135 miliard korun) propočet částky, o kterou nadhodnotilo vojenskou pomoc Spojených států pro Ukrajinu v době ruské agrese. Údaj je zhruba dvojnásobný oproti odhadu z minulého měsíce, informovala agentura AP. Odhalení účetní chyby podle Pentagonu uvolňuje miliardy dolarů pro financování dodatečných balíků vojenského vybavení.

"Zkrátka se to vrátí do zásoby peněz, které máme vyčleněné," řekla médiím mluvčí ministerstva obrany Sabrina Singhová. Nadhodnocení ceny vybavení posílaného Ukrajině podle ní pramenilo z toho, že armáda hodnotu určovala pomocí ceny za náhradu daného materiálu a nikoli podle jeho "čisté" hodnoty.

Pentagon už před měsícem přišel s odhadem, že odchylka činí asi tři miliardy dolarů. Nyní uvádí, že jen v probíhajícím fiskálním roce byla hodnota pomoci nadsazená o 3,6 miliardy, dalších 2,6 miliardy pak připadá na předchozí fiskální rok, který skončil loni na konci září. Podle Singhové jsou tato čísla definitivní.

"Výsledkem je, že ministerstvo má nyní ve svých pokladnicích dodatečné peníze na podporu Ukrajiny, zatímco ta vede svou protiofenzívu proti Rusku," píše AP. Oznámení také přichází za blížících se diskusí v Kongresu o rozpočtu na další fiskální rok, přičemž není jasné, zda se v zákonodárném sboru rozděleném mezi dvě hlavní politické strany najde dostatečná podpora pro vyčlenění dalších prostředků na pomoc ukrajinské armádě.

Kongres loni prostřednictvím několika návrhů uvolnil 113 miliard dolarů na programy spojené s válkou Ruska proti Ukrajině, přímo pro armádu napadené země byla však určená méně než polovina této částky. Spojené státy jsou pro Kyjev jasně největším dodavatelem vojenské pomoci.

Americká vláda ještě minulý týden uváděla, že od loňské ruské invaze vynaložila na bezpečnostní asistenci Ukrajině přibližně 40 miliard dolarů. Při započtení oznámené účetnické chyby Pentagonu by skutečná hodnota dosavadní pomoci byla okolo 34 miliard. Kolik přesně zbývá vládě peněz na další balíky zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu, není jasné.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zatím nepožádala Kongres o další financování, napsal minulý týden deník The New York Times (NYT). Jednání v tomto směru budou složitá především ve Sněmovně reprezentantů ovládané Republikánskou stranou, jejíž těsná většina zahrnuje i některé odpůrce silné podpory Ukrajiny. Jejich pozici podle NYT posílil nedávný zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu, který zároveň stanovil limity pro vládní výdaje v nejbližších letech.