Ukrajinské síly podle Kyjeva sice na několika místech fronty postupují, podle amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) ale jen s obtížemi čelí ruské převaze v letectvu a dělostřelectvu. Ambiciózní plán Kyjeva znovudobýt během protiofenzivy území okupovaná Ruskem naráží také na dobře připravené obranné konstrukce a minová pole, píše deník.

Minulý týden Ukrajina ohlásila osvobození několika vsí na pomezí Záporožské a Doněcké oblasti na jihovýchodě země, v posledních dnech ale zprávy o dalších územních ziscích nepřicházely. Až dnes ruská okupační správa a ruští internetoví komentátoři informovali o dobytí vesnice Pjatychatky v Záporožské oblasti ukrajinskými silami. Tuto pauzu si WSJ vykládá tak, že ukrajinské síly pozastavily další postup, zatímco ukrajinské vedení analyzuje různé možnosti, jak bez velkých ztrát prorazit ruské obranné linie.

Rusko využívá nejen své převahy v letectvu, ale také limitů ukrajinské protivzdušné obrany. Útočí tak na kolony ukrajinských obrněnců, odráží ukrajinské útoky a ničí techniku dodanou Ukrajině ze Západu.

K zasahování ukrajinských pozemních cílů používají ruské síly úspěšně rakety s dlouhým doletem odpalované z bitevních vrtulníků, podotýká americký deník s odvoláním na páteční analýzu britského ministerstva obrany. To si povšimlo, že Rusko posílilo počty bitevních vrtulníků například v okupovaném Berďansku, který leží asi 100 kilometrů od frontové linie na jihu Ukrajiny, a získalo dočasnou převahu ve vzduchu na jižní Ukrajině.

Rusko kromě toho pokračuje s útoky bezpilotními letouny a raketami na ukrajinská města, čímž vyčerpává ukrajinské zásoby drahé protiletecké munice a nutí ukrajinské síly k rozmisťování systémů protivzdušné obrany na místech daleko od fronty.

Ukrajina opakovaně své západní spojence na ruskou vzdušnou převahu upozorňovala a žádala je o poskytnutí moderních stíhaček a systémů protivzdušné obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku tohoto měsíce v rozhovoru s WSJ uvedl, že za současného nedostatku zbraní si Ukrajina musí vybírat mezi ochranou civilistů a vojáků. Řekl také, že bez efektivní protivzdušné obrany je jakákoli protiofenziva velmi obtížná, ale že Ukrajina nemůže v očekávání dalších dodávek zbraní otálet se zahájením protiútoku další měsíce.

Ukrajinští představitelé však při komentování postupu bojů neztrácejí pozitivní tón. Ukrajina přebírá iniciativu. Rusko je v defenzivě,“ cituje WSJ sobotní prohlášení náměstka ukrajinského ministra obrany Volodymyra Havrylova.

Ve čtvrtek ukrajinský brigádní generál Oleksij Hromov podle agentury Reuters oznámil osvobození sedmi obcí na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti a znovudobytí 100 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Náměstkyně ministerstva obrany Hanna Maljarová rovněž upozorňuje na postup ukrajinských sil na křídlech podél Bachmutu, jehož dobytí minulý měsíc oznámilo po mnoha měsících bojů Rusko.