V očekávání ukrajinské protiofenzivy vybudovaly ruské síly na okupovaných územích na Ukrajině a v ruských příhraničních oblastech zhruba 1500 kilometrů opevnění. Došel k tomu portál Meduza, který analyzoval zprávy o obranných konstrukcích vzniklých na různých místech. Obranné linie podle portálu vznikly na Ruskem ovládaném poloostrově Krym, stejně jako na jihu Ukrajiny a na východě země. Z ruské strany hranice se pak táhnou kolem severovýchodní části Ukrajiny a sahají až k běloruské hranici.

Velkou pozornost věnovali Rusové posílení obranných pozic na severu Krymu, a to na Perekopské šíji, spojující poloostrov s pevninou, a v oblasti Čongarského průlivu. Zákopy a místy i jehlanovité zábrany nazývané dračí zuby se táhnou také podél Severokrymského kanálu od Armjansku na Perekopské šíji až k městu Džankoj dál ve vnitrozemí. Podobné obranné konstrukce blokují ze západní strany také přístup k městu Kerč na východní výspě poloostrova, odkud vede Kerčský most spojující Krym s Ruskem.

Linie zákopů a bunkrů a místy i dělostřelecké pozice lze pozorovat také na západě Krymu podél pobřeží u letoviska Jevpatorija. Přímo na plážích ve městě navíc Rusové rozmístili dračí zuby, podle Meduzy pro případ málo pravděpodobného scénáře vylodění ukrajinské námořní pěchoty s obrněnými vozidly.

Obranné konstrukce Rusové zbudovali i na mnoha dalších místech okupovaných území. Nové opevnění vzniklo během jara na levém břehu řeky Dněpr, kam se ruské síly stáhly po ztrátě Chersonu v listopadu loňského roku. Další opevnění Rusové vystavěli v Záporožské oblasti v okolí měst Melitopol a Tokmak, na něž se podle očekávání pravděpodobně zaměří ukrajinská protiofenziva, podotkla Meduza. Znovudobytí těchto měst by totiž narušilo zásobování ruských vojsk z Krymu a přerušilo jejich spojení s ruskými vojáky v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Rusové také dostavěli obranné konstrukce v Luhanské oblasti, které jsou známy jako takzvaná Prigožinova linie podle toho, že ji začala původně budovat soukromá vojenská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina vedená Jevgenijem Prigožinem. Nová část tohoto opevnění vznikla severně od Doněcku.

Obranná opevnění vyrostla rovněž na hranicích Ukrajiny ze strany ruské Belgorodské, Kurské a Brjanské oblasti, která na západě hraničí s Běloruskem. Soudě podle oznámení ruských úřadů, které tento týden informovaly o proniknutí „ukrajinských diverzantů“ do Belgorodské oblasti, ale tato opevnění zatím útokům v příhraničních ruských obcích nezabránila, podotkla Meduza. Jen obranná linie v Belgorodské oblasti podle dřívějšího oznámení místní představitelky přitom vyšla na deset miliard rublů (2,75 miliardy korun).

Hlavní slabina ruského opevnění podle portálu Meduza spočívá v tom, že ruské síly nemají dostatek vojáků, které by mohly do daných oblastí nasadit, aby ho kontrolovali.