Ruská „speciální operace“, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu, udělala z ukrajinské armády jednu z nejsilnějších na světě, uvedl ve středu v rozhovoru majitel žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin. Kromě chvály na účet jednotek, proti kterým jeho žoldnéři na Ukrajině bojují, kritizoval i postup ruské armády, cíle ruského vedení a ruské elity, uvádí server Meduza.

„Cílem speciální vojenské operace byla denacifikace, ale z Ukrajiny jsme udělali národ známý po celém světě. Jsou jako Řekové nebo Římani v časech prosperity. Co se týče ‚demilitarizace‘; pokud měli na začátku speciální operace 500 tanků, teď jich mají pět tisíc. Pokud tehdy umělo bojovat 20 tisíc vojáků, teď jich je 400 tisíc. Jak jsme ji demilitarizovali?“ ptá se Prigožin v rozhovoru.

Takzvanou denacifikaci a demilitarizaci si jako jedny z cílů „speciální vojenské operace“ vytyčil ruský prezident Vladimir Putin, který před více než rokem vydal rozkaz ke vpádu ruských vojsk do sousední země. Ukrajina i Západ to odmítají jako záminky k získání ukrajinského území.

„Miluji svou vlast, poslouchám Putina,“ řekl ve více než hodinovém rozhovoru Prigožin, hned ale zkritizoval ministerstvo obrany, se kterým vede už dlouhé měsíce mocenské spory a často mu vytýká chyby ohledně válečného tažení. „Hlavním problémem je (ruský ministr obrany Sergej) Šojgu a (náčelník ruského generálního štábu Valerij) Gerasimov,“ dodává v rozhovoru Prigožin.

Rusko podle Prigožina musí vyhlásit stanné právo, novou vlnu mobilizace a zásadně navýšit výrobu munice, jinak hrozí jeho zánik. „Musíme si přestat užívat, budovat nové silnice, novou infrastrukturu a pracovat jen na válce,“ řekl Prigožin. „Rusko musí několik let žít jako Severní Korea, zavřít všechny hranice, přestat blbnout, vzít všechny chlapce ze zahraničí a tvrdě pracovat,“ dodal Prigožin.

„Myslím si, že Ukrajina je jednou z nejsilnějších armád (na světě). Mají vysokou úroveň organizace, výcviku, zpravodajství, mají nejrůznější zbraně. Fungují stejně úspěšně s jakýmikoliv systémy – sovětskými, těmi z NATO,“ upozornil Prigožin. Předtím nicméně vychválil svou žoldnéřskou skupinu, která je podle něj nejlepší armádou na světě.

Rozhovor s Prigožinem vedl Konstantin Dolgov, podle ruskojazyčného serveru BBC politický stratég a někdejší proruský aktivista z Charkova. Po roce 2014 se přestěhoval do Ruska, kde nyní pracuje pro Sergeje Kirijenka, zástupce šéfa Putinovy kanceláře.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist