O východoukrajinské město Bachmut se i přes víkendové zprávy z Moskvy o jeho dobytí stále bojuje, píše v ranním hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že jeho žoldnéři se začnou po úspěšném dobytí z Bachmutu stahovat. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se wagnerovcům patrně podařilo dostat pod kontrolu západní cíp Bachmutu.

Moskva v sobotu oznámila, že se Bachmut jejím jednotkám společně s wagnerovci podařilo po dlouhých měsících tvrdých bojů dobýt. O úspěchu hovořil i Prigožin, který v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že jeho síly začnou s odchodem z dobytého města. Stahovat se wagnerovci budou od 25. května do 1. června, své pozice předají jednotkám ruského ministerstva obrany. V týlu pak žoldnéře čeká reorganizace a přezbrojení, uvedl Prigožin.

"Předáme pozice a 25. opustíme bojovou zónu," uvedl šéf wagnerovců podle ruskojazyčného serveru BBC.

Analytici ISW už dříve uvedli, že wagnerovci pravděpodobně vyčerpali síly pro pokračování útočných operací za Bachmut - například na obce Chromove a Ivanivske na předměstí Bachmutu. Obce v pondělním prohlášení zmiňuje i Prigožin, podle kterého na ně nyní potáhnou jednotky ruské armády. Ve své poslední zprávě ISW nicméně píše, že se žoldnéřům pravděpodobně podařilo zajistit západní administrativní hranici města, zatímco ukrajinské jednotky pokračují v protiútocích na předměstí. Ruskou kontrolu nad většinou západního Bachmutu podle ISW nepřímo potvrdili i ukrajinští představitelé, podle kterých jejich jednotky drží "nevýznamnou" část na jihozápadu města.

„Tato prohlášení naznačují, že se ukrajinské síly stáhly ze zbývajících oblastí Bachmutu s výjimkou těch, které přiléhají ke dvěma dálnicím vedoucím do města,“ píše ISW. Ověřené záběry z neděle podle institutu ukazují wagnerovce, kteří vztyčují vlajky své skupiny a Ruska v domě v nejzápadnějším cípu Bachmutu.

Aktuální situaci na bojišti nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit. Ukrajinský generální štáb v pondělí uvedl, že „boje o město Bachmut pokračují“. U Bachmutu podle něj ruské síly dále podnikají útočné operace, v neděli se jim však nepodařilo získat zpátky území jižně od obce Ivanivske, která leží západně od Bachmutu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.